BaŞakHaber

Muhacir okulumuzda sertifika sevinci

Muhacir okulumuzda sertifika sevinci

Muhacir okulumuzda sertifika sevinci
79 views
25 Temmuz 2013 - 2:58

Savaş muhaciri çoğu yetim olan çocuklar derneğimizin açtığı okulda derslerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldılar.   İMKANDER´in üç yıldır sürdürdüğü eğitim programına katılan çocuklar ve anneler Başarı Belgelerini ve Türkçe Dil Sertifikalarını aldılar.

Kayaşehir Mevlana İlköğretim Okulu´nda düzenlenen programın sunumunu yapan Yönetim Kurulu üyesi Murat Ayar, derneğin insani yardımla birlikte yürüttüğü eğitim faaliyetlerini özetledi ve Türkiyeli Müslümanları ensar olma bilinciyle hareket ederek bu çalışmalara destek vermeye çağırdı.

“Kapılarımızı Kafkasya´dan sonra Suriyeli kardeşlerimize de açtık”

Törende daha sonra söz alan İMKANDER Başkanı Murat Özer, yaptığı konuşmada: “Kafkasya´nın farklı bölgelerinden ve Orta Asya´dan gelen çoğunluğu yetim çocuklarımızın eğitimlerini desteklemek, ikamet izni olmadığı için okula gidemeyen çocuklarımıza ise Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi temel dersleri vermek üzere açtığımız Muhacir Etüd Merkezimiz üçüncü yılını doldurdu. Bu sene Kafkasyalı anneler ve genç kızlarımızın yanısıra Suriyeli muhacir hanımlarımıza da kapılarımızı açtık. Türkçe dil eğitimlerini başarıyla tamamlayan ikinci grubumuzu da mezun ettik ve şimdi sertifikalarını veriyoruz. Bize tüm bu kısıtlı imkanlarımızla böylesi önemli işleri başarabilmede yardımcı olan Rabbimize şükrederken bizleri zor zamanlarımızda maddi ve manevi imkanlarıyla destekleyen hayırseverlerimize de teşekkür ediyoruz” dedi.

Sertifika töreninde erkek ve kız öğrenciler daha sonra sahneye çıkarak Kur´an´dan kısa sureler, hadis-i şerifler ve şiirler okudular. Çocuklara başarı belgeleri ve çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Çocuklardan sonra sahneye Suriyeli ve Kafkasyalı hanımlar davet edildi. Bir yıl boyunca aldıkları Türkçe dil eğitimlerini başarıyla tamamlayan hanımlara sertifikaları Halk Eğitim Merkezi Türkçe Öğretmeni Gülten Özkan tarafından verildi.

Kendi ülkelerinden uzakta olmanın üzüntüsünü, Türkiyeli kardeşlerinin dost elini yanlarında görerek bir nebze olsun unuttuklarını söyleyen Suriyeli hanımlar salonda duygulu anlar yaşattılar.

Muhacir Etüd Merkezi

İMKANDER´in İstanbul´da açtığı Muhacir Etüd Merkezi´nde 89´u çocuk, 33´ü kadın 122 kişi eğitim görüyor. Bugüne kadar çok sayıda savaş muhaciri yetim çocuk okulda Türkçe başta olmak üzere temel eğitim aldı. Merkezde bir yıldır Suriye başta olmak üzere çeşitli ülkelerden gelen hanımlar da Halk Eğitim Merkezi´nin desteklediği proje kapsamında Türkçe dil dersleri görüyorlar. Derneğin eğitim faaliyetlerine destek olmak isteyenler 0212 4886606 numaralı telefondan ya da www.imkander.org.tr adresinden derneğe ulaşabilirler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.