BaŞakHaber

Süt Bankası – Basın Açıklaması

Süt Bankası – Basın Açıklaması

Süt Bankası – Basın Açıklaması
109 views
26 Temmuz 2013 - 22:03

Kamuoyuna Saygı ile Duyurulur

2013 Şubat ayında ülke gündemine Sağlık Bakanlığımızca getirilen Anne Sütü Bankası Projesi gündeme geldiği ilk günden itibaren halkımızda büyük infiale sebep olmuştur. Bu büyük tepki karşısında camiamız AB uyum yasaları bünyesinde ülkemize dayatılan projenin kanunlaşmaması için her türlü yasal tepkiyi ortaya koymuştur. Bu çerçevede İstanbul İl Kadın Kolları olarak İstanbul ili genelinde Anne Sütü Bankası Projesi’nin hayata geçmemesi için etkili fertlerin harekete geçirilmesi, konuya ilişkin basın açıklamalarının yapılması ve son olarak da kısa süreli bir imza kampanyası faaliyetlerinde bulunulmuştur. Çok kısa zamanda “Anne Sütü Bankası İstemiyoruz” imza kampanyamız 60 bin imzaya dayanmıştır. Kısa sürede toplanan bu imzalar İstanbul İl Kadın Kollarımız tarafından Meclis Dilekçe Komisyonu ve Sağlık Bakanlığı’na ulaştırılmıştır. Bunun yanında Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve milletvekillerine birer dilekçe gönderilmiş ve talep doğrultusunda harekete geçmeleri çağrısı yapılmıştır.

24.06.2013 tarihinde gönderilen dilekçelerimize ilk resmi cevap Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan gelmiştir. Bakanlığımızın gönderdiği cevap, maalesef, endişelerimizdeki haklılığımızın resmi belgesi olarak elimizdedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının “Anne Sütü Bankası Projesi’nin ülkemizde kesinlikle uygulamaya konmaması gerektiği”ne ilişkin dilekçemize verdiği cevap ektedir. Cevap içeriğinden de görüldüğü gibi ailenin korunmasından sorumlu olan bakanlık, aileyi imha eden bir proje karşısında hiç bir yetkisinin olmadığını belirtmiş ve konunun AB Bakanlığı bünyesinde olduğunu ifade ederek acziyetini ortaya koymuştur.

Projenin iptalini isteyen dilekçelerimizi gönderdiğimiz diğer kurumlardan da benzer cevapların gelmesinden endişeliyiz. Milletimizin istikbali için uygulanması bir felaket olacak olan Anne Sütü Bankası Projesinin gelecek nesillerimiz , dünya ve ahiret saadetimiz için şakaya gelir hiç bir tarafının olmadığı ortadadır. Ülkemiz için yeni çıkmazlar, derin problemler üretmekten başka hiç bir gelecek vadetmeyen AB hayali uğruna, 11 yıldır hızlandırılmış şekilde yapılan yasal değişikliklerin milletimizi geri dönülmez felaketlere sürüklediği görülmektedir. Ayrıca mevcut hükümetin TC tarihinde ilk defa AB Bakanlığı tahsis etmesi de trajedinin bir başka boyutudur.

Anne Sütü Bankası Projesi’nin hayata geçirilmemesi için Saadet Partisi İstanbul İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak bizler süreci takip etmeye ve gücümüzün yettiği her türlü yasal tepkiyi ortaya koymaya devam edeceğiz. Biliyoruz ki, fertler, sivil toplum kuruluşları ve basın mensupları olarak da toplumumuz bu önemli konuya bigane kalmayacaktır. Gerek STK’larımız gerek basın mensuplarımız konumlarının ayrıcalığından doğan her türlü imkanlarını seferber edeceklerdir. Bugüne kadar AB müktesebatına uyum yasaları çerçevesinde ülkemizde zina suç olmaktan çıkarılmış, eşcinsellere vakıf dernek kurma imkanı verilmiş, domuz eti kasaplık et sınıfına sokularak besicilerine Ziraat Bankamızdan kredi desteği sağlanmıştır. Şahsiyetimizi oluşturan inanç değerlerimizle taban tabana zıt bu uygulamalar maalesef ülkemizde kanun teminatına alınmıştır.

Bu çarpık sürece bir yenisinin daha eklenmemesi için gayret göstermenin bir zaruret, duyarsız kalmanın ise hesabı verilemeyecek bir vebal olduğunu hatırlatıyoruz.

Züleyha İNAN
Saadet Partisi Başakşehir İlçe Kadın Kolları Başkanı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.