BaŞakHaber

Bilgievlerine Somali’den misafirler

Bilgievlerine Somali’den misafirler

Bilgievlerine Somali’den misafirler
84 views
27 Temmuz 2013 - 21:54

Başakşehir Belediyesi’nin Sular Vadisi’nde 30 bin kişinin katılımıyla gerçekleştireceği sokak iftarına katılacak olan Somalili öğrenciler, iftar öncesi Başakşehir Bilgievi öğrencileriyle bir araya geldi.

Somalili 18 ilköğretim öğrencisini, Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde Başakşehirli öğrenciler ağırladı. İftarı Başakşehirli öğrencilerle birlikte yapan misafirlere, Başakşehir ve Bilgievleriyle ilgili bilgiler aktarıldı.

Öğrenciler, Camilere hayran kaldı

Çoğunluğu hafız olan Somalili öğrenciler, iftardan sonra Bilgievleri’nin Sular Vadisi’nde yer alan Ramazan etkinlik standını da ziyaret etti.

Fatih Çocuk Kulübünün organize ettiği “Yaşayan Somali”projesi için Türkiye’de bulunan öğrencilere Bilgievleri’nin çalışmaları hakkında bilgiler aktarıldı.

Somali´nin farklı bölgelerinde, Türkiye´de faaliyet gösteren STK´ların yaptığı okullardan gelen öğrencilerden biri olan Ahmet Mohammed Ali, Türkiye´de ki kardeşlerimize Somali´de ne şartlarda eğitim aldığımızı göstermek için burada olduklarını dile getirdi. Bilgievleri’ndeki öğrencilerle bir araya gelmenin çok güzel olduğunu söyleyen öğrenci Somali’de ki eğitim sitemini anlattı “Somali’de defter bulunmadığı için ´loh´ denen tahtalara Kur´an-ı Kerim´i yazarak ezberliyoruz. Silip tekrar yazıyoruz. Bu tahtalar bizim için Kur´an-ı Kerim demek. Türkiye’de; büyüdüğümüz zaman bile unutamayacağımız, torunlara anlatacağımız güzellikler gördük” dedi.

Çoğunluğu, Somali’de su ve elektriğin olmadığı bölgelerden gelen öğrenciler Türkiye´ye hayran kalmış, Sülaymaniye Camii´ni gördüklerinde gerçekliğine inanamadıklarını söyleyen öğrenciler, camiden ayrılmak istemediklerini dile getirdi.

Somalili hafızlar, Türk öğrencilerin evlerinde kalarak hem kültürleri anlatıyor hem de Türk adetleri hakkında bilgi ediniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.