BaŞakHaber

Vadi’de 40 bin kişilik dev iftar

Vadi’de 40 bin kişilik dev iftar

Vadi’de 40 bin kişilik dev iftar
84 views
28 Temmuz 2013 - 18:11

Her Ramazan ayında on binlerce mahalle sakinini, sokak iftarlarında bir araya getiren Başakşehir Belediyesi, bu sene bereket sofralarının en büyüğünün kurulduğu Sular Vadisi’nde; Somalili çocuklarla ilçe sakinlerini bir araya getirdi. Öğrenciler bakan ve milletvekillerine ‘loh’ isimli yazı tahtalarını hediye etti.

40 bin’den fazla vatandaşın aynı sofralarda buluştuğu, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Sokak İftarına; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Ak Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Doğan Kubat, Meclis Üyeleri, Fatih Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

‘Özlenen Ramazan Ruhu bu sofralarda hayat buluyor’

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın ev sahipliğinde alana gelen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, Ak Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan iftar öncesi alanda dolaşarak vatandaşlarla selamlaştı.

Belediye Başkanı Mevlüt Uysal yaptığı selamlama konuşmasında “Bugün, iftar soframızda yurt dışından önemli misafirlerimizi ağırlamanın da mutluluğu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu Ramazan ayında komşuluğu sadece aynı mekânı paylaşan kişiler olarak sınırlı tutmadık ve din kardeşliğini, hatta insanlık kardeşliğini esas alarak Afrika kıtasına, Somali’ye kadar uzandık. Özlenen Ramazan Ruhu bu sofralarda hayat buluyor. Ramazan Programlarımızla; Başakşehirliler’in ilçe dışına çıkmaya gerek duymadan, ailesiyle birlikte iftardan sahura kadar sürecek etkinliklerimizde, özlenen Ramazan coşkusunu ve huzurunu yaşamasını hedefledik.”dedi.

‘Taksim’de yapamadıklarını Kahire’de yapmaya çalışıyorlar’

Ak Parti Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Halis Dalkılıç, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un selamlama konuşmalarından sonra vatandaşlara seslenen Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Ramazan’ın en zor günlerinden birini yaşıyoruz. Taksim’de yapamadıklarını Kahire’de yapmaya çalışan provakotörler kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışıyorlar dedi. Bağış, sözlerine şöyle devam etti “Provakatörler 200 binin katili oldular. Türkiye’nin kalkınmasını istemeyenler aynı Taksim’de yaptıkları gibi Somali’de de kirli yüzlerini ortaya koydular. Mısır’da yaşanan vahşete kayıtsız kalan batı medyası, demokrasi havereleri aslında demokrasi münafıkları olduklarını gösterdiler. Demokrasimize, milli irademize ve Başbakanımıza sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmıştır. Mısır’da yaşananlara tüm dünya kayıtsız kalsa bile Türkiye kalmayacaktır”dedi.

‘Birleşmiş Milletler zulmü görmezden gelerek ölü sayıcılığı yapmıştır’

Somali’den gelen 18 öğrencinin, 40 bin kişiyle birlikte aynı sofrayı paylaştığı iftardan sonra Başakşehirlileri selamlayan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ “İslam dünyasında burada ki huzur iklimi yok. İslam dünyasının pek çok yerinde zulüm yaşanıyor, kan dökülüyor. Birleşmiş milletler zulmü görmezden gelerek ölü sayıcılığı yapmıştır. Mısır’da saldırı emri verenleri huzurlarınızda lanetliyorum. Türkiye’nin, dünyanın her hangi bir yerinde ölenler Müslüman olmasaydı, Hıristiyanlar olsaydı uluslararası örgütler, devletler ölü saymaya devam mı ederlerdi. Ölen Müslüman olduğunda sadece laf var, sükunet temennisi var.” dedi.

Somali’ye Türkiye’den sürekli yardımların yapıldığını hatırlatan ve Türkiye’nin dünyanın her tarafına huzuru, sükuneti götüren bir ülke olduğunu belirten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bozdağ konuşmasını şöyle sürdürdü “Bugün Somali’ye yardım elimizi uzattık. İnsanlar artık açlıktan, susuzluktan, tedavisizlikten ölmüyor. Somalili kardeşlerimiz artık hastalanınca Azrail’i değil Türkleri bekliyoruz, umudumuz var diyorlar. Türkiye’nin yardım etmesinden rahatsız olanlar var” dedi.

Somali´de Türk Büyükelçiliği´ne düzenlenen bombalı intihar saldırısını da değerlendiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ şehitlere Allah (c.c)’den rahmet, yaralılara acil şifalar diledi “Türki’ye yardım elini bu saldırı nedeniyle çekecek değildir, biz insanlar ölmesin diye yardımlarımızı sürdüreceğiz. Somali’de yavrularımızın güvenliği için her türlü tedbiri aldık. Türkiye’nin eski dönemine dönmesini isteyenler var. Bunlar bulanık suda balık avlayanlardır. Onlar Türkiye’nin refahından rahtsız oluyorlar, rahatsız olmaya devam etsinler.”dedi.

Somali´nin farklı bölgelerinde, Türk STK´ların yaptığı okullardan gelen ve çoğunluğu hafız olan Somalili öğrenciler, iftar sonrasında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop ve Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a ‘loh’larını hediye etti.

Sular Vadisi’nde düzenlenen geniş katılımlı iftar, ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu’nun Somalili öğrencilerle birlikte ettiği dualarla sona erdi.

İlçe’de 20 bereket sofrası kurulacak

Mübarek ayın huzurunun ve mutluluğunun paylaşılan lokmalarla arttığı sokak iftarları Başakşehir’de 13 mahallede Ramazan ayı boyunca 20 iftar sofrası kurulacak. Birbirini tanımayan insanları aynı sofrada buluşturan iftar sofraları samimi ilişkiler ve kurulacak yeni dostlukların kurulmasında önemli bir görev üstleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.