BaŞakHaber

Tasavvuf ve Halk Müziğinin üstatları Başakşehir’de

Tasavvuf ve Halk Müziğinin üstatları Başakşehir’de

Tasavvuf ve Halk Müziğinin üstatları Başakşehir’de
86 views
31 Temmuz 2013 - 21:41

Ramazan’ın manevi atmosferini yaşatan programlarıyla beğeni toplayan Başakşehir Belediyesi Ramazan etkinlikleri üç bölgede tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler Tasavvuf Müziği, Halk Müziği’nin üstatlarını Başakşehirlilerle buluşturuyor.

Etkinliklerin merkezi olan Sular Vadisi’nde Başakşehirliler, Halil Necipoğlu’nun duru sesinden özel bir Tasavvuf Müziği konseri izledi. Urfa Sıra geceleri bu kez Kayaşehirlilerle buluşurken, Bahçeşehir’de Türk Halk Müziğinin büyük yorumcusu İzzet Altınmeşe sevenleriyle buluştu.

Cami´deki Adam, Başakşehir´de

Cami’deki Adam isimli kitabıyla tanınan Halil Necipoğlu Sular Vadisi’nde duru sesi, naif duruşuyla izleyenlere Tasavvuf Müziği’nin en seçkin örneklerini sundu.

Sanatçı programı öncesinde yaptığı açıklamada Başakşehirle ilgili izlenimlerini paylaştı “Geçtiğimiz yıllarda da Başakşehir´e gelmiştim. İlçe gerçekten naif, zarif, havadar, hem de kentsel görüntü anlamında muazzam. Arkadaşlarıma biz Başakşehir´e mahsusan gelelim, burada ki güzel anı yaşayalım dedim. Kararlaştıracağız yakında tekrar geleceğiz”dedi.

Sanatçılığının yanında İmamlıkta yapan Necipoğlu, Her insan bir dünya ve her insan kendini keşfetmesi gereken yapıda yaratıldığını belirterek “Biz kendimizi bildiğimiz andan itibaren, bu vasfımızı bizi tanıyan insanlarında söylemleriyle musikiyi seviyoruz. Fıtrat içinde, Sanat Allah (c.c) aramaktır. Fıtratımızın gereği bu olduğuna kanaat getirerek bu işe gönül verdik” dedi.

‘Musikinin köşelerinde oturanlar Din adamlarıdır”

Musikinin meydana gelmesinde din unsurunun da ciddi katkıları olduğunu belirten sanatçı, ‘Din adamlarının da musikiyi yapı taşları gibi şekillendirdiği bir gerçektir. Musikinin din adamlarının ortaya çıkarttığı bir estetiktir. Halkımızda bunu görmüştür. Musikinin köşelerinde oturanlar Din adamlarıdır’ tespitinde bulundu

Coşku ‘Sıra’sı Kayaşehir’de

Kayaşehir Ramazan Etkinliklerinin 22. gecesinde Urfa Sıra Gecesi Ekibi sahne aldı. Etkinlik alanını dolduran yüzlerce kişi Ahmet Öncel yönetimindeki grubun söylediği türkülerle coştu. Yaram sızlar ağrır başım, Urfalıyam ezelden, Kara köprü narlıktır gibi sevilen türküleri seslendiren ekibe Kayeşehirliler alkış ve halaylarla katıldılar.

Türk Halk Müziğinin duayeni İzzet Altınmeşe Bahçeşehir’de

Türk Halk Müziğinin duayeni İzzet Altınmeşe, Bahçeşehir’de sevenlerine unutulmaz bir gece yaşattı. Sanatçı kendisiyle özdeşleşen, ‘Esmerim, Nazey, De Get Bayburt, Kınayı Getir Aney, Saza Niye Gelmedin, Sevdiğime Pişman Ettin, Fırat gibi özlenen türkülerini seslendirdi.

100 civarında derleme, sözü ve müziği kendisine ait olan parçası bulunan sanatçıya vatandaşlar halay çekerek eşlik etti. Altınmeşe, alkışlar eşliğinde uğurlandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.