BaŞakHaber

Kardeşlik İftarında Alevi ve Sunni kaynaşması

Kardeşlik İftarında Alevi ve Sunni kaynaşması

Kardeşlik İftarında Alevi ve Sunni kaynaşması
81 views
01 Ağustos 2013 - 11:12

Başakşehir Müftülüğü tarafından, İKTİSAD sponsorluğunda düzenlenen iftar “Kardeşlik İftarı” sloganıyla, alevî ve sunnî dostların kardeşliğini pekiştirdi.   Başakşehir Müftülüğü tarafından, İKTİSAD Sanayici ve İş Adamları Derneğinde düzenlenen İftar programına 34 ayrı cemaatin temsilcisi katıldı.

Mustafa Giden hocaefendinin Kur´an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Ali Gül´ün lokma duası ile devam edildi.

Organizasyonu düzenleyen Başakşehir Müftüsü Ahmet Bilgi kürsüye gelerek, “bir zamanlar sağ-sol, Kürt-Türk, Alevî-Sunnî diyerek kardeşlere birbirlerini kırdırdılar. “Mü´min bir delikten 2 defa sokulmaz´ hadisine uyarak küfrün emeline ulaşmasına meydan vermemeliyiz. ´Beni görmeden iman eden kardeşlerimi özlüyorum´ diyen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)´in bugün yaşananlar karşısında neler hissedeceğini tahmin etmek güç değil” dedi. İftara çok değerli Cem Evleri Temsilcilerinin ve cemaat temsilcisinin katıldığına vurgu yapan Bilgi İKTİSAD Derneğine teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Cem Evleri Temsilcisi ……….. Hz. Mevlana´nın Mesnevisinde geçen üzüm hikayesine vurgu yaparak, “Herkes ayrı dilden söylüyor ama aynı meseleyi ifade etmeye çalışıyor. Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayramı Veli bizlere aynı dilden konuşmayı öğrettiler, yüce insan olmayı öğrettiler. Bir olmanın yolunu gösterdiler” dedi ve bu mirasın yalnız bizim için değil tüm insanlık için çok önemli bir miras olduğuna vurgu yaptı.

İKTİSAD Genel Seketeri Mustafa Seçkin bey´in misafirlere hoş geldiniz konuşması yapması ve Kadir Geceleri´ni tebrik etmesinin ardından Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Ömer İnan kürsüye gelerek katılımcılara iyi temenilerde bulundu.

Sunuculuğunu İshak Akbay´ın yaptığı Programa yazıları ve görüşleriyle insanımızı aydınlatan Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren söz alarak, kalpleri ısındıracak binlerce vesilen birinin aramızda Sevgili Peygabberimiz Hz. Muhammed (SAV)´in olduğunda ne yapacağını düşünmemiz olduğuna dikkatleri çekti. “Peki o yok mu? Var. Varlığıyla doğdu ve vefat etti belki ama O´nun risaleti Ebedî´dir.” dedi. Dolayısıyla bugün O olsaydı, ayrım olmayacak hepimiz onun etrafında kenetlenecektik” dedi. Mü´minlerin birlikteliğinin Peygamberimiz (SAV)´i içimizde hissedebilmekten geçtiğine dikkat çeken Taşgetiren, “Kutlu doğum programlarında O´nun etrafında kenetlenmek için koşuyoruz” diyerek ´Kardeşlerimi özlüyorum´ hadisinin O´nu görmeden iman edenlerin vasfının, içimizdeymiş gibi birlik olmaktan geçtiğinin altını çizdi.

 Ali Gül´ün Lokma duasında isimleri geçen Hz. Hatice, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin isimlerinin hepimizin içini ısıtan isimler olduğuna dikkati çeken Ahmet Taşgetiren, annesinin Kerbela gününde ´kana kana su içmeyin, güzel elbiseler giymeyin´ dediğini anlatarak “Bu isimler gönlümüzün en sıcak yerinde yer almıştır. Kardeşliğimizi hiçbir şey bozamaz” dedi.

Duayen Gazeteci Taşgetiren “´Elle fe beyne gulubuhum´ Ayetinde de ifade edildiği gibi kalpleri telif edecek, aralarında ısınmayı sağlayacak O´dur. Gönlümüzden nasıl bir feryat koparsa Kadir Gecesinde Rabbimize yönelmeli, İslâm Dünyası´nın birliğini ve kurtuluşunu dilemeliyiz.” dedi.

Kürsüden İftar katılımcılarına hitap eden ……… Hikmet Gül ise Yunuz Emre´nin

´Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı,

Söz ola ağulu aşı, yağ ile bal ede bir söz´

mısralarına atıfta bulunarak “herkesin söylediği güzel sözlerin üzerine bu sözü nazarlara arz etmek istiyorum. Farklı inaç ve yaşam tarzlarına sahip olabiliriz ancak gelecek nesillere Adem´in Çocukları Kardeşlik Prensibi´ni taşıyalım. Hacı Bektaşi Veli´nin buyurduğu gibi, ´Eline, Diline, Beline´ sahip olmak erdemliliğini elden asla bırakmayalım” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.