BaŞakHaber

Alemlerin Sultanı, Mekke Resulleri’nde anlatıldı

Alemlerin Sultanı, Mekke Resulleri’nde anlatıldı

Alemlerin Sultanı, Mekke Resulleri’nde anlatıldı
77 views
03 Ağustos 2013 - 19:54

Türkiye’nin önde gelen İlahiyatçı, akademisyen, yazarların anlatımıyla Başakşehir Ramazan programların ana teması olan Mekke Resulleri, Alemlerin Sultanı Hz. Muhammed (a.s)’ın anlatıldığı söyleşiyle son buldu.

Başakşehir Sular Vadisi’nde Bursa Müftüsü Prof. Dr. M. Emin Ay tarafından gerçekleştirilen söyleşiye, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda ilçe sakini katıldı.

‘O’ biz sıradan insanlar için en büyük örnektir

Kelamların en güzeli olan Kur’an- Kerim Tilavetiyle başlayan gece’de Kur’an-ı Kerim İshak Danış’ın eşsiz sesinden Vadi’ye aktı.

Allah (c.c)’ın kainatı, yüzü suyu hürmetine yarattığı, iki cihan padişahı Hz. Muhammed (a.s)’ı daha iyi anlayabilmek, gönüllerin bir nebze nasiplenmesi için düzenlenen söyleşide, Prof. Dr. M. Emin Ay Peygamberimizin örnek hayatını katılımcılara aktardı.

Prof. Dr. M. Emin Ay, Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de Peygamberlerin hayatından söz ettiğinde şu ifadelerle bitirirdi ‘And olsun ki sizlere anlatılan bu hayat hikayelerin de sizler için büyük ibretler vardı, tefekkür eden insanlar için bunlar ibret alınacak konulardır’ buyurur diyerek başladığı sohbetinde “Kutlu doğum haftalarında 1990’lı yıllardan itibaren 23 yıldır Peygamberimizi anlatmaya çalışıyorum. ‘O’ yaşadığı dönemde taşlar arasında bir yakut gibi parlamaktadır. O’nun farklı yönleriyle anlatmak ve anlamak gerekir. O’ biz sıradan insanlar için en büyük örnektir. Kendisine Peygamberlik verilmeden öncede Hira Nur mağarasına inziva için çekilmiş ve günlerini Rabbine ibadette geçirmiştir. Peygamberlik makamı geldikten sonrada ayakları şişinceye kadar ibadet etmiştir.”dedi.

‘Sünnet-i Seniyye yoksa sadece isim koymakla O’nu sevmiş sayılmayız’

Peygamber Efendimizin etrafındaki insanlarla çok güzel ilişkiler kurduğunu, latifelerle yanındakilerin gönüllerini aldığını belirten Prof. Dr. M. Emin Ay sözlerini şöyle sürdürdü “Fatih Sultan Mehmet Han bile ‘Keşke senin yolunda bir köle olsaydım, kölen olaydım’ diye şiirler yazmıştır. Hz. Muhammed (a.s) sadece Mekke’nin değil, tüm insanlığın peygamberi olmuştur. O’ sadece insanlığı değil, taşı, toprağı da çok severdi. Peygamber aşkı her birimizde farklı şekillerdedir. Evlerimizde O’nun isimlerini, eşlerinin, torunlarının isimlerini veriyoruz. Ama Peygambere sevgi duymak, Sünnet-i Seniyye denilen efendimizin sözlerine, davranışlarına, tüm hayatına ne kadar uyuyoruz onunla ölçülür. Sünnet-i Seniyye yoksa sadece isim koymakla O’nu sevmiş sayılmayız” dedi.

Rabbimiz O’nu bize her yönüyle örnek olsun diye göndermiştir. Peygamberimizin ticarette, komutanlıkta, yöneticilikte, kibarlıkta, alçak gönüllülükte ve aile hayatında en güzel örnek olduğunu belirten Prof. Dr. M. Emin Ay ‘Peygamberimiz, günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz aile içi iletişime de en güzel örnektir. O’nun aile yaşantısını örnek almış olsaydık bu günkü kadar çok boşanma olmaz, Müslüman toplumlarda bu kadar sıkıntılar, acılar yaşanmazdı, dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.