BaŞakHaber

4 Dilde Allah, Peygamber aşkı

4 Dilde Allah, Peygamber aşkı

4 Dilde Allah, Peygamber aşkı
63 views
06 Ağustos 2013 - 15:36

Başakşehir Belediyesi’nin fark oluşturan Ramazan programları 27. gününde Makedonya’lı Mesut Kutiş’i ağırladı.

Sanatçı güçlü sesiyle İngilizce, Fransızca, Arapça ve Türkçe eserleriyle Başakşehirlileri farklı iklimlere taşıdı.

Bahçeşehir etkinliklerinde Türk Halk Müziğinin genç seslerinden Turgay Başyayla sahne alırken, Kayaşehir’de ise etkili yorumuyla şair Bedirhan Gökçe yer aldı.

‘İslam kültürüne yönelik eserleri batıya, gençlere hatırlatmaya çalışıyorum’

Sular Vadisi’nde kalabalık bir dinleyiciye İngilizce, Fransızca, Arapça ve Türkçe dillerinde ‘Salavat’ albümünden parçalar seslendirdi.

Başakşehir’de ilk konseri olduğunu ve Türk seyircisiyle ilgili tecrübesi olmadığını belirten Mesut Kurtiş Başakşehirli izleyiciyi çok beğendiğini belirtti.  Sanatçı konser sonrası yaptığı açıklamada “Başakşehir’den çok bahsettiler,  çok canlı bir atmosferin olduğunu söylediler. Hakikaten bende konserimde böyle olduğunu gördüm” dedi.

Kurtiş sanat çalışmalarına da değinerek “Üsküp, Makedonyalıyım. Sanat çalışmalarına profesyonel manada 2003-2004 yılında başladım. Daha çok Londra, Mısır arası çalışmalarımı sürdürüyorum. İslam kültürüne yönelik eserleri batıya, gençlere hatırlatmaya çalışıyorum. Bir çok ülke gezdik. İnşallah bundan sonra daha sık geleceğiz” dedi.

Yurt dışı ve Türkiye’de Ramazan programlarını karşılaştıran sanatçı Türkiye’de coşkunun daha fazla olduğunu belirtti “Türkiye’de daha fazla coşku var. Ramazan coşkusunun belediyeler tarafından vatandaşlara hissettirilmesi çok olumlu bir hareket. Batıda Türkiye’de insanların hiç eğlenmediğini düşünüyorlar. Bu tarz faaliyetler batının bu bakışını olumlu yönde değiştirmeye yardımcı oluyor.”

Türkülerle, diyar diyar Anadolu turu

Her bölgesi ayrı renk, her bölgesi ayrı tat bırakan Ramazan etkinliklerinin Bahçeşehir ayağında televizyonların tanınan ve sevilen ismi Turgay Başyayla vardı.

Tiyatro külliyen grubunun birbirinden eğlenceli yarışma ve oyunlarıyla geçen çocuk etkinliği yerini Turgay Başyayla’nın sahne almasıyla büyüklere bıraktı.

Anadolu’nun farklı renklerini, tatlarını türkülerine aktaran Başyayla “Başakşehir’de yedi bölgemizden vatandaşımız yaşamakta. Ben eski bir Başakşehirliyim aslında. Burada ideal sanat merkezi isminde bir sanat okulumuz vardı. Başakşehir başlı başına Anadolu’daki bir vilayet gibi. Başakşehir’in dört bir tarafı Ramazanda da gördük ki birbirinden güzel organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Ah eski Ramazanlar diyoruz ya işte artık buna gerek kalmadı. Bugün daha teferruatlı halkın daha fazla bir arada olduğu birbirinden güzel organizasyonlarla bezenmiş adeta, bir festival havasında geçen Ramazan geceleri oluyor” dedi.

Ramazan Hızır gibi yetişti

Belediyelerin Ramazan programlarını da değerlendiren sanatçı “Toplumumuzun, halkımızın bir ve beraber olmaya ihtiyacı var. Bu tarz organizasyonlar bunu sağlayabileceğimiz yegâne anlar. Bu güzel anları yerel yönetimler yaptıkları kültür sanat etkinlikleriyle güzel değerlendiriyorlar.”dedi.

Sanatçı Başyayla; Sohbeti, halk oyunları, showları ve Anadolu ezgileriyle vatandaşların beğenisini kazandı.  

Kayaşehir’de Bedirhan Gökçe ile hem şiir hem müzik

Başakşehir Belediyesi Ramazan Etkinliklerinin Kayaşehir’deki konuğu şiirleriyle Türkiye’nin gönlüne taht kuran Bedirhan Gökçe oldu. Gökçe ile birlikte sahne alan müzisyenler programda her yöreye ait eserler seslendirdi.  Bedirhan Gökçe’nin Şiirleri ve müzikleri ile büyük beğeni toplayan programda, davul-ritim gösterisine danslarıyla eşlik eden Gökçe, küçük hayranlarından aldığı çiçeği tekrar onlara hediye etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.