BaŞakHaber

Başakşehir’de erken gelen bayram coşkusu

Başakşehir’de erken gelen bayram coşkusu

Başakşehir’de erken gelen bayram coşkusu
70 views
06 Ağustos 2013 - 15:59

Başakşehir Ramazan programları sona gelirken üç bölgede Bayram tadında konser ve söyleşiler vardı. Mahmut Toptaş doyumsuz sohbetiyle Kayaşehir’de yer alırken, Bahçeşehir’de Ayna grubu özlenen parçalarını seslendirdi. Sular Vadisi’nde iseTasavvuf Müziğinin güçlü yorumcularından Veysel Dalsaldı en sevilen ilahileri seslendirdi.

İnsanlığın Adalet Terazisi Kuran’dır

Başakşehir Ramazan etkinliklerinin 28. gününde Kayaşehir’de düzenlenen söyleşiye İstanbul emekli vaizlerinden Mahmut Toptaş Hoca konuk oldu. Toptaş Hoca, dünyadaki 7 milyar insanın adalet terazisinin Kuran-ı Kerim olduğunu ve insanların yaşayışları ve gelecekleri için ölümsüz bir rehber ve kaynak olduğunu söyledi.

İnsanın ölçüsü imandır

Kayaşehirlilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Mahmut Toptaş Hoca, insanlığın geleceği hakkında toplum mühendisliği yapan kuruluşların ilahi emirden uzaklaşmasının sonucunda dünyanın her yerinde büyük yıkımların yaşandığını belirtti.  Toptaş Hoca; “Toplum mühendisliği yapan kuruluşların projelerinden kaynaklı dünyanın her yerinde kan ve gözyaşı akmakta, tükettiğimiz yiyecekler ve sular zehirlenmektedir. İnsanoğlu, kalbine ritim veren, saçının teline can ve damarındaki kana hareket veren Yaratıcısının emrettiklerini yerine getirmiyor, O’nu tanımıyor. Bunun yerine siyasi otoritenin koyduğu siyasi ve hukuki kuralları benimsiyor.  Oysa bilmezler ki hukuki ve siyasi kuralları koyanları da Allah yaratmıştır. Dünyanın her yerinde bir maddenin ağırlığı ölçülebilir ve bu evrensel bir şeydir. Oysa toplum ve insanın bir ölçü birimi yoktur. Bu ancak imanla ölçülebilir. Bunu ölçmek içinde ihtiyacımız olan terazi Kuran-ı Kerim’dir.”dedi.

Söyleşinin sonunda Kayaşehirli iki küçük kız, Mahmut Toptaş Hoca’ya Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal adına çiçek takdim etti.

‘Gönül bütün İstanbul’un burası gibi olmasını ister’

Tiyatro Likanın birbirinden eğlenceli yarışmalarından sonra sahne alan Ayna grubu Bahçeşehir de büyük ilgi topladı.

Popüler Türk müziğine bir çok hit şarkı vermiş  ‘AYNA’  grubu “Bahçeşehir’de daha önce konserlerimiz olmuştu. İstanbul kocaman bir şehir artık sürekli genişlemeye devam ediyor. Gönül bütün İstanbul’un burası gibi olmasını ister. Toplumun buradaki gibi düzgün sağlıklı koşullarda yaşayabilecekleri bir yer olmasını istiyorum” dedi.

Huzur ve barış istiyoruz

Konserden sonra görüş bildiren Erhan Güleryüz “Yerel yönetimlerin kültür sanata da bir şekilde destek vermesi, toplumun hem kültürel hem sanatsal alanlarda  birlikte olmasını  ortak değerler üretmesini sağlamak adına çok güzel. Bütün Türkiye’de şu anda o yönde çalışmalar yapıldığını görüyoruz. Valilikler, belediyeler tarafından yapılan çalışmalarda bulunmaktan gayet mutlu oluyoruz.

Parçalarını vatandaşlarla birlikte söyleyen Sanatçı ‘Ramazan İslam Aleminin, bütün dünya insanlarının kardeşliğine, barışına, huzuruna çok büyük değerler kazandıran bir ay. Bu ayda bizde ülkemizde huzur ve barış istiyoruz. Güzel paylaşım istiyoruz. İnşallah çok az kaldı bayrama da bu ramazan günlerinin güzelliği yansır. Bu bayram günlerinin üç yüz altmış beş gün süreceği bir dünya diliyorum’ diyerek barış mesajları verdi.

İlahilerin güçlü sesi Veysel Dalsaldı, Vadi’deydi

Tasavvuf Müziğinin güçlü yorumcusu Veysel Dalsaldı etkinliklerin merkezi Sular Vadisi’nde sevenleriyle buluştu.

Sanatçı, Allahu Allah, Aşk, Bir ismi Mustafa, Sol cennetin ırmakları, Ya Resul gibi birbirinden seçkin ilahileri Başakşehirlilerle birlikte söyledi.

Güney Asya Ülkeleri Vadi’de ilgi gördü

Başakşehir Belediyesi, Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliği ile Balkanlardan, Kuzey Afrika’ya kadar geniş bir yelpazede İslam coğrafyasını temsil eden ülkelerin Ramazan süresince Sular Vadisinde kültürlerini tanıtmaya devam ediyor.

Stantta son olarak Güney Asya Ülkelerinden; Afganistan, Bangladeş, Pakistan, Srilanka, Afganistan, Hindistan yer aldı. Kıyafetler, videolar, afişlerle ülkelerini tanıtan öğrencilerden biri olan Bangladeşli Umar Tanek,  Başakşehir’de olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek “Başakşehir ve İstanbul çok güzel. Ben Gaziantep’de okuyorum. İki yıldır Türkiye’deyim. Bangladeş elbette buradan çok farklı ama ortak noktamız İslam dilimizdir. Bu da ortak çok nokta katıyor iki ülkeye. Burada olmaktan ülkemi tanıtmaktan çok mutluyum. Ziyaretçilere ülkemin çayını ikram ediyorum.  Vatandaşlar kültürümüzü merak ediyor, adetlerimizi soruyorlar. Bunları anlatmaktan memnun oluyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.