BaŞakHaber

Başakşehirliler Bayrama huzurla giriyor

Başakşehirliler Bayrama huzurla giriyor

Başakşehirliler Bayrama huzurla giriyor
69 views
07 Ağustos 2013 - 10:52

Başakşehir Belediyesi´nin Zabıta ve Sağlık İşleri Müdürlüklerine bağlı denetleme ekipleri yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde Şeker, çikolata, tatlı satan işyerleri ile pasta, tatlı, baklava ve unlu mamul imalathanelerini denetledi.

Başakşehir Belediyesi´nin denetleme ekiplerince Ramazan Bayramı öncesinde vatandaşların bayramlık alışverişlerini gönül rahatlığı ile yapabilmelerini sağlamak amacıyla yapılan denetimlerde pasta, tatlı, baklava vb. yiyeceklerin imalatını  ve satışını yapan iş yerlerinde denetimler yapıldı. Satışların hangi ortamlarda gerçekleştiğine dikkat eden ekipler, İş yerlerinin sağlık karnelerine, iş yeri açma ruhsatlarına da baktılar.

Yapılan üretimlerin sağlık kurallarına uygun olup olmadığı; çalışanların hijyen kurallarına uyup uymadıkları; gıdaların uygun koşullarda saklanıp saklanmadığı, kullanılan ekipmanların temizliği ve ürünlerin taze olup olmadığı konularına hassasiyet gösteren ekipler: Eksik buldukları konuları, hemen müdahale edilmesi gerekenleri  firmalara bildirip notlar aldılar.

Gıda ve Hijyen Seminerleri´ne Katılmak esnaf için büyük bir şans

Son kullanma tarihlerinin nasıl uygulanıp etiketleneceği ile ilgili uyarılarını sıkça dile getiren, örnek etiketleme  ile ilgili fotoğrafları imalathane ve firma sahiplerine göstererek firmalara yardımcı olan ekipler; gıda ile uğraşan işçi ve işverenlerin Başakşehir Belediyesinin düzenlediği Gıda ve Hijyen seminerlerine katılmasını  önerdi.

Sadece geçen yıl yapılan seminerlere, Başakşehir´de bulunan esnafın %45´inin çalışanlarını gönderdiğini belirten yetkililer; “Bu yıl seminerlere katılım daha da artacak, seminerler  esnaf için olduğu kadar, Başakşehirliler için de büyük bir şans. Vatandaşların yiyeceklerini hijyen koşullarına uygun ve sağlıklı tüketebilmeleri amacıyla ilçemizde bulunan tüm sıhhi müesseseleri denetleyeceğiz  Çalışmaların yıl sonuna kadar tüm gıda işletmelerini kapsayacak” açıklamasını da yaptılar.

Denetimlerle Üretim ve Hizmet Kalitesi yükselecek

Başakşehir Belediyesi denetleme ekipleri müesseseler hakkında tuttukları notlardan puanlama yaparak, o denetleme için bir geliştirme puanı çıkaracaklar.  Ekipler yaptıkları puanlamayı firma sahibi ile paylaşacak, bu puanın bir sonraki denetlemede yüksek veya aşağı olması durumunda değerlendirme yapma imkanı bulacak olan firma sahipleri, kalite denetimlerini yüksek seviyede tutarak Başakşehirlilere daha iyi hizmet verebilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.