BaŞakHaber

Başakşehir İzci Kampına Coşkulu Veda

Başakşehir İzci Kampına Coşkulu Veda

Başakşehir İzci Kampına Coşkulu Veda
113 views
02 Eylül 2013 - 21:57

Başakşehir Belediyesi İzcilik Kampı 2013 yılı kapanış programı Şamlar Tabiat Parkı´nda yer alan kamp alanında gerçekleşti. İzcilerin ailelerinin de katıldığı programda kamp alanını gezen veliler kamp ateşinin etrafında oturarak, çocuklarıyla birlikte eğlendi.

Başakşehir Belediyesi İzci Kampı’nın 3. yılı kapanış programına Ak Parti Başakşehir İlçe Başkanı Ayhan Özgürel, Gençlik Kolları Başkanı Furkan Leventoğlu, Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Yazı İşleri Müdürü Mehmet Akif Göksu, Park ve Bahçeler Müdürü Kazım Gülüm ve veliler katıldı.

Çocuklarını Başakşehir Belediyesi İzci Kampı’na gönderen veliler açık havada düzenlenen kokteylin ardından kamp alanını gezerek, kamp ateşinin etrafında oturdular ve çocukların kapanış için hazırladığı faaliyetleri izlediler.

“Her yıl kampa ilgi artarak devam ediyor”

Kapanış programında ilk olarak söz alan Başaksehirspor Genel Sekreteri ve İzci Kampı Koordinatörü Taceddin Özcan; 2010 yılında birkaç liderle başlayan izcilik kampını bu yıl 1500 kişiyle tamamladıklarını belirterek, izcilik faaliyetlerini anlattı. Başakşehir İzci Kampının, Türkiye İzcilik Federasyonu’na bağlı olarak çalışan ve ada izci kampı statüsündeki üç tesisten biri olduğuna dikkat çeken Özcan, “Her geçen yıl üzerine yeni şeyler ekleyerek devam ettiğimiz izci kampımızda, bu yıl Fly-Fox, Badminton, teknik iz gibi faaliyetler devam ederken, okçuluk, izci parkuru gibi faaliyetler ekledik.  Çocuklarımız burada kendi başlarına yemek yapmayı, çadır yapmayı, telsiz ve pusula kullanmayı, doğa şartlarıyla mücadele etmeyi en önemlisi de yardımlaşmayı, ekip ruhunu, iyilik yapmayı ve doğaya saygı duymayı öğrendiler. Bu sene kampımızda yine bir ilk olarak 25 zihinsel engelli izciye ev sahipliği yaptık. Ne kadar faydalı olduğunu gördüğümüzden ilerleyen yıllarda da bu tarz faaliyetleri devam etme kararı aldık. Yine bu yıl Lübnan, Ürdün ve Dubai’den gelen 120 izciyi kampımızda misafir ederken, kulübümüzden iki izciyi Bosna Hersek’te düzenlenen 9 ülke ve 28 şehir gezisinden oluşan Balkan Ülkeleri Yaz Kampı’na gönderdik. Yine bunun yanında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye İzcilik Federasyonu ortak projesi olan “Dağa Çıkma İzci Ol” projesiyle Diyarbakır, Muş ve Siirt’ten gelen çocuklara ev sahipliği yaptık. Bütün bu çalışmalarda bizden desteğini esirgemeyen başta Belediye Başkanı Mevlüt Uysal olmak üzere Türkiye İzcilik Federasyonu Başkanı Hasan Subaşı ve ekibine, kampımızdaki liderlere ve gözbebeği çocuklarını bizlere emanet eden siz değerli velilerimize teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Özcan’ın ardından bir konuşma yapan Ak Parti Başakşehir ilçe Başkanı Ayhan Özgürel, “Burada geçirdiğimiz günler bizim zihinsel ve bedensel anlamda olayları doğru kavramamızı düşünmeyi sağlayacak.  Çocuklarımızın gelişiminde, yetişmesinde bu tür organizasyonları ön planda tutmamız gerekiyor. Teknolojiyle, bilgiyle donanacak ama doğayı ve çevreyi tanıyan sağlıklı nesiller istiyoruz. “dedi.

Veliler de izci kampından memnun ayrıldı

2013 yılı kapanış programı vesilesiyle kamp alanına gelerek, kamp ateşinin etrafında çocuklarıyla hem eğlenip, hem çocuklarının kamplarda neler yaptığını öğrenen veliler, Başakşehir Belediyesi İzci Kampı’nı çocuklarının doğayla bütünleşmesi ve sosyalleşmesi açısından çok faydalı bulduklarını belirterek memnuniyetlerini bildirdi.

Döne Kör; 2 çocuğum kuzenleriyle birlikte izci kampına katıldı. İstanbul’da böyle bir doğayI ve içinde de böyle yararlanabileceğimiz bir izci kamp alanı bulmak büyük bir nimet bizim için. Çocuklarımız kamp alanını gezdirdi bize çok beğendik. İstanbul’un göbeğinde böyle bir ortam bulmak ve bunu değerlendirmek çok güzel. Belediyeye böyle güzel hizmetler için çok teşekkür ediyoruz.

Sevim Kürklü; Kızım ve oğlum izcilik kampına geldiler. Biz de bugün kamp alanını gördük çok beğendik. Şehir yaşamının içinde bu ortamı yaşamak ve bu imkânlar çok güzel. Çocuklarımız hem doğal ortamda yaşamayı gördüler hem evdeki konforun kıymetini anladılar. Çok teşekkür ediyoruz emeği geçenlere.

Hasan Dicle; İki çocuğum izci kampına katıldı. Kapanış vesilesiyle velilere açıldı ve kamp alanını gezdik. İzci kampından çok memnunum. Çocukların kişilikleri ve özgüvenleri gelişiyor.

Nadir Fırat; Çocuklarım iki senedir izcilik kampına geliyorlar. Kampa gidecekleri akşam sevinçten uyuyamıyorlardı. Ormanda bu zor koşullarda yaşamaktan nasıl keyif aldıklarını merak etmiştim, burayı gördüm, şimdi anladım. Çocuklar burada çok mutlular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

2010 yılında Başakşehir Spor Kulübü tarafından başlatılan izci kampının 2013 yılı kapanış programı küçük izcilerin kendi yazdıkları skeçleri sahnelemesi ve birlikte tempo tutarak söyledikleri izci şarkılarının ardından, ailelerin ve çocukların hep birlikte ellerini kenetleyerek yaptıkları İzci Valsi ile sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.