BaŞakHaber

Bir üniversitede daha Türkoloji kürsüsü kuruluyor

Toronto Üniversitesi’nde kurulacak Türkoloji Kürsüsü’nde sonra gelindi.

Bir üniversitede daha Türkoloji kürsüsü kuruluyor
80 views
03 Eylül 2013 - 16:26

Kanada’nın Toronto Üniversitesi’nde kurulması planlanan Türkoloji Kürsüsü’nde bir süreden beri süren hazırlık çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Projenin hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcayan Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney, toplum üyeleri ile bir araya gelerek son durum hakkında bilgi verdi.

Güney, kürsünün kurulabilmesi için Toronto Üniversitesi hesabına 31 Aralık’a kadar yatırılması gereken 50 bin Kanada Doları (95 bin TL) için 21 Eylül günü bir bağış gecesi düzenleyeceklerini belirterek, “Proje, dünyada ve bölgesinde yükselen Tükiye profilinin Kanada’daki yansıması olacak ve Türk toplumunun Kuzey Amerika’daki gelişiminin temel taşlarından biri olacak” dedi.

Kanada Türk Dernekleri Federasyonu binasında yapılan toplantıda toplum üyelerine, “Bu projeye hertürlü ideolojinizi bir kenara koyarak bakın” çağrısında bulunan Başkonsolos Güney, “5 milyon doların üzerinde bir maliyeti olan kürsü, Kanada’da Türk kültür ve medeniyetinin en sağlam kaynaklarla tanınmasını ve Türk tarihinin gerçeklerinin en doğru biçimde anlaşılmasını sağlayacak” diye konuştu.

Kürsü için bağışlanacak her 1 dolara Toronto Üniversitesi de 1 dolar koyarak katkıda bulunacak. Bağış gecesi toplum üyelerinin maddi katkılarının yanı sıra Kanada’da yaşayan sanatçıların, o gece için bağışladıkları eserler açık artırmayla satılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.