BaŞakHaber

Dostlar Tiyatrosu sezonu açıyor!

Geçen sezon perdelerini en geç kapatan Dostlar Tiyatrosu, yeni sezonda da perdelerini en erken açan tiyatro topluluğu oldu!

Dostlar Tiyatrosu sezonu açıyor!
80 views
03 Eylül 2013 - 16:22

Mayıs ayında, Eminönü’ndeki aile yadigârı tarihi Ali Paşa Hanı’nı açık hava tiyatrosuna dönüştürerek İstanbul’a yeni bir sahne kazandıran Genco Erkal; 30 Haziran’da en geç kendisinin kapattığı tiyatro sezonunu, yeni sezonda en erken kendisi açıyor. Tiyatronun duayeni; Nazım Hikmet’in, Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını ve eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlattığı “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar” oyunuyla, 6-7-8 Eylül 2013 tarihlerinde saat21:00’de açık hava tiyatrosu olan Ali Paşa Hanı’nda tiyatro severleri selamlıyor.
 
Tiyatro sezonuna en son veda eden tiyatro topluluğu olan Dostlar Tiyatrosu, arayı çok uzatmadan perdelerini açmaya hazır. Eminönü’ndeki aile yadigârı tarihi Ali Paşa Hanı’nı açık hava tiyatrosuna dönüştürerek, takdire şayan bir işe imza atan Genco Erkal; yeni sezonda da sanatseverlerle hanın büyülü atmosferinde buluşuyor. Nazım Hikmet tutkusuyla bilinen Erkal’ın, hanın doğal dekorunda Tülay Günal ile birlikte sahnelediği ve tiyatro severler tarafından büyük beğeni toplayan “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; yılın en güzel zamanlarından olan Eylül ayının 6-7 ve 8’inde saat 21:00’de Ali Paşa Hanı’nda seyirciyle buluşuyor.
 
Genco Erkal’ın, Nazım Hikmet’in ölümünün 50. yıldönümü için uyarlayıp yönettiği “Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar”; ozanın Bursa Cezaevi’ndeki yaşamını, eşi Piraye Hanım’a olan tutkusunu anlatıyor. Hikmet’in sürgün yılları ve vatan hasretine odaklanarak, destansı yaşamından izlenimlerle izleyiciyi o yıllara götüren oyun, tiyatro severlere duygulu anlar da yaşatıyor. 
 
Piyano ve viyolonsel eşliğinde sahnelenen oyunda; Fazıl Say, Zülfü Livaneli, Cem Karaca, Tarık Öcal, Edip Akbayram, Tolga Çebi, Nadir Göktürk, Timur Selçuk gibi bestecilerin Nazım şarkıları da seslendiriliyor. Giysi tasarımını Özlem Kaya’nın, ışık tasarımını Yüksel Aymaz’ın, koreografisini Sernaz Demirel’in yaptığı oyunda; şarkılara Yiğit Atalay piyanosuyla, Deniz Doğangül de viyolonseliyle eşlik ediyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.