BaŞakHaber

Üç öğrenci daha bulamazsa kapanacak

Türkiye’nin ilk ve tek Kuruyemiş Üretimi Bölümü’ne sadece 7 kişi başvurdu.

Üç öğrenci daha bulamazsa kapanacak
71 views
03 Eylül 2013 - 16:36

Türkiye’nin ilk ve tek Kuruyemiş Üretimi ve İşletme Teknolojisi Bölümü’nü bu yıl sadece 7 öğrenci tercih etti. Yetkililer burs ve iş garantili bölümün kapanmaması için ek yerleştirmede tercih yapacak 3 öğrenci bekliyor.

KAPANMAMASI İÇİN 10 ÖĞRENCİ OLMASI LAZIM

Türkiye’nin tek Kuruyemiş Üretimi ve İşletme Teknolojisi Bölümü, Gaziantep Üniversitesi Naci Topçuoğlu Meslek Yüksekokuluna bağlı. Üç yıl önce açılan bölüm kapanma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Bölümü ilk yerleştirmede 7 öğrenci tercih etti. Ancak eğitime devam edebilmesi için en az 10 öğrencisi olması gerekiyor.

Konuyla ilgili bilgi veren Kuruyemiş Üretimi ve İşletme Teknolojisi Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hatice Çatal, “Maalesef programımıza bu sene 7 öğrenci başvurdu. 10 Öğrencinin altında kalırsa programın kapatılma ihtimali söz konusu, toplamda 30 kişilik kontenjanımız var. Ek kontenjanlarda umarız 10 kişiyi geçeriz” şeklinde konuştu.

BURS VE İŞ GARANTİSİ VAR

Bölüm öğrenci adaylarına burs ve iş garantisi vaat ediyor.  Yrd. Doç. Dr. Hatice Çatal, bu konuda, “Öğrenim süreleri boyunca 200 TL burs imkanları var. Mezunlarımıza iş istihdamı sağlıyor. Böyle bir garantisi var” dedi.

KURUYEMİŞ SEKTÖRÜ İHRACATTA GÖZ DOLDURUYOR

Kuruyemiş sektörü geleceğiyle ve yaptığı ihracat miktarıyla göz dolduruyor. Dolayısıyla bu konuda teknik ve mesleki eğitim almış gençler sektörde hemen istihdam edilebilecek.

“BİTİRDİKTEN SONRA HEMEN İŞE BAŞLAYACAKLAR”

Bölümün ilk mezunlarından İlyas Yücel, “İhracatımız aşırı derecede fazla. İş imkanı çok. Ek yerleştirmede tercih yapacak arkadaşlar bu bölümü tercih edebilirler. Tavsiye etttiğimiz bölümü bitirdikten sonra herhangi bir kuruyemiş firmasında güzel bir yerde işe başlayacaktır” diye konuştu.

“YETİŞMİŞ ELEMANA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR”

Sanayiciler de Kuruyemiş Üretimi ve İşletme Teknolojisi Bölümü’ne destek veriyor.

Bir sektör temsilcisi, “Tüm ülkelerle rekabet halindeyiz. Bilinçli, profesyonel, teknik konularda yetişmiş elemanlara çok çok ihtiyacımız var” derken bir başkası, “Çalışmak isteyenlerde bizim bünyemizde çalışabilirler. Öğrencilere buradan sesleniyorum, çağrı yapıyorum. Kuruyemiş sektörü büyük bir furya, seçsinler. Geleceğin mesleği diyebilirim” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.