BaŞakHaber

Ana Tanrıça heykelinin başı bulundu

Yeşilova Höyüğü kazılarında Batı Anadolu kültüründe kutsal olarak bilinen 8 bin yıllık Ana Tanrıça heykelinin 4 santim boyundaki başı bulundu.

Ana Tanrıça heykelinin başı bulundu
72 views
04 Eylül 2013 - 14:42

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi ve Boronva Belediyesi desteği ile gerçekleştirilen Yeşilova Höyüğü kazılarının başkanlığını yürüten Yard. Doç. Dr. Zafer Derin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 çalışmaları sırasında çok önemli buluntulara rastladıklarını belirtti. 

İzmir Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilecek buluntuların İzmir ve Batı Anadolu’nun 8 bin yıllık geçmişine dair ipuçları verdiğini söyleyen Derin, bu yılki kazılarda elde ettikleri Ana Tanrıça heykeli başının özel önem taşıdığını anlattı. 

Batı Anadolu kültüründe kadın ve doğurganlığın kutsal olduğuna dikkati çeken Zafer Derin, şöyle konuştu:

“Elimizde Ana Tanrıça figürünün başı var. O dönemde bu bölgede Ana Tanrıça tapınımlarının yaygın olduğunu biliyorduk ama yaklaşık 4 santim boyundaki bir heykel başına Türkiye’de ilk kez rastlıyoruz. Onun heykelini evlerinin bir bölümüne koyarak daha sağlıklı ve uzun yaşayan çocuklar için istekte bulunuyorlardı. Bu küçük parça da M.Ö. 6 binli yıllarda son derece güzel ve narin işlenmiş. 

Anadolu aslında Ana Tanrıça kültürünün merkezi konumunda. Çünkü antik dönemde doğurganlık çok önemli. Prehistorik çağda kadın ne kadar çok doğurursa işgücü o denli artıyor ve üretim de yükseliyordu. Doğurganlık dinsel anlamda kadını kutsallaştırıyordu.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.