BaŞakHaber

Bahçeşehir Sohbetleri Seyit Şahin’i ağırladı

Bahçeşehir Sohbetleri Seyit Şahin’i ağırladı

Bahçeşehir Sohbetleri Seyit Şahin’i ağırladı
144 views
27 Eylül 2013 - 1:05

Başakşehir Belediyesi tarafından Ocak ayından beri düzenlenen “Bahçeşehir Sohbetleri”nin altıncısına Bahçeşehir Gaz Dağıtım A.Ş Eski Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Şahin konuk oldu.

Modern planlı şehir yaşamının ülkemizdeki ilk ve en seçkin örneklerinden Bahçeşehir’de düzenlenen ve kuruluşundan günümüze Bahçeşehir’in konuşulduğu Bahçeşehir Sohbetlerinin bu ayki konuğu Bahçeşehir Gaz Dağıtım A.Ş Eski Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Şahin oldu.

Başakşehir Belediyesi Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu, Haldun Dormen Sahnesi’nde düzenlenen “Anılarla Bahçeşehir Sohbetleri’´nin bu ayki programına ev sahibi olarak Mevlüt Uysal’ın yanı sıra Bahçeşehir Sohbetleri’nin mimarlarından Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Ertemel, BADER (Bahçeşehir Derneği) üyeleri ve Bahçeşehirliler katıldı.

Amaç geçmişi anarak güzel bir gelecek hazırlamak

Bahçeşehir’in geçmişinden bugüne kadarki gelişiminin fotoğraf kareleriyle anlatıldığı slayt gösterisinin ardından açılış konuşması yapan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal sohbetlerin amacını anlattı. Başkan Uysal konuşmasında; “Bahçeşehir Türkiye’de ilk defa modern, planlı şehirleşme adına bir başlangıç olarak yapılaşmaya başladı. O zamanlar bir köyün bir mahallesiydik, belde olduk, ardından ilçe olduk, büyüdük geliştik.  Bahçeşehir Sohbetleri’ne başlarken şekil olarak büyümüş olsak bile ruh olarak o eski samimi dostluk ve komşuluk ilişkilerimizi korumak amacıyla yola çıktık. Bahçeşehir’in bu hale gelmesinde geçmişten bugüne katkıları olanlarla tekrar bu sohbetlerle geçmişteki güzellikleri yad ederek nasıl güzel bir gelecek inşa ederiz, onu konuşalım istedik.” dedi.

“Bahçeşehir’e özel bir hizmet anlayışı benimsendi ”

Bir yıl boyunca her ay gerçekleştirilecek olan sohbetlerin moderatörlüğünü, eğlenceli üslubu ile Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Mehmet Çelik yaptı.

Bahçeşehir Gaz Dağıtım A.Ş Eski Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Şahin Bahçeşehir’in ilk kurulduğu günlerde tamamen şehirden izole bir yerleşim olduğunu belirterek; “Belediyeye uzak olduğumuz için buradaki insanların ev aldığına pişman olmayacak kadar hizmet alması için burada çok farklı bir yönetim şekli kuruldu. Bahçeşehir’e özel bir hizmet anlayışı benimsedik. Emlak Proje Yönetim Şirketine ait “Yönaş” firmasıyla, sınırlı sayıdaki konutlardaki sorunlara anında müdahale ettik. Atlı ve arabalı güvenlikler kurduk, itfayemizi kurduk, temizlik firması ile anlaştık, evlere alarm sistemi kurduk. Hatta kısıtlı bir alanda yayın yapan Bahçeşehir FM’i kurduk ve anonsları buradan yaptık. Şehirden uzak olmasına rağmen her türlü hizmet sağlanmış oldu. Ardından büyüdükçe büyüdü ve artık gelirlerimiz hizmetlerimizi karşılamamaya başladığında belde olma zamanı geldi.  Sonrasında ise önce İlçe oldu, sonrasında Başaksehir´e bağlandı.”

Belediyecilik çok zor bir iş

Bahçeşehirle ilgili anılarını anlatan Seyit Şahin; Bahçeşehir sohbetlerinde bir nevi jübile yaptığını belirterek “Burada eski dostları gördüm ve eski günleri yadetme fırsatı buldum. Başkanımız Mevlüt Uysal bir nevi benim jübilemi bu geceyle yapmış oldu. Bu sohbetleri düzenlediği ve bizlere karşı hassasiyeti için kendisine çok teşekkür ediyoruz. Belediyecilik çok zor bir iş kendisine çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.” dedi.

Bahçeşehir’e Kapalı Pazar yeri

Anılarla Bahçeşehir Sohbetleri’nde konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

Bahçeşehir trafiğini tıkayan Pazartürk’ün taşınması ile ilgili sorulan bir soru üzerine Başkan Mevlüt Uysal yeni yapılacak Pazar yeri ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Uysal, “Bahçeşehir’de trafiği olumsuz etkileyen Pazartürk yerinden kaldırılarak, Ispartakule-Boğazköy viyadüğünün yanına yapacağımız Kapalı Pazar alanıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor.  Otoparkı, ısıtması, asansörüyle bölge sakinlerine modern bir Pazar alanı sunmuş olacağız. Pazartürk’ün kaldırılmasıyla buradaki trafik sorununu çözeceğiz.”dedi.

Başkan Uysal ayrıca yeni düzenleme ile birlikte 350 dönüm olan Gölet Bölgesi rekreasyon alanını Boğazköy’ün altında kadar genişleterek 1. 540 dönüme çıkaracağız. Burası yeşil bir vadi olacak. Bölgede özel mülke ait alanların satın alınması ve bu işin yapım maliyeti var. Eski pazar yerini konuta açarak bu maliyeti karşılayacağız.” bilgisini verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.