BaŞakHaber

BAŞAKŞEHİR’DE BİR İLK

BAŞAKŞEHİR’DE BİR İLK

BAŞAKŞEHİR’DE BİR İLK
63 views
08 Ekim 2013 - 22:00

Başakşehirli bir engelli olan İbrahim Yavuz’un önerisini değerlendiren Başakşehir belediyesi, bir ilke imza atarak 4. etap 2. kısımdaki Akşemsettin camiine engellilerin rahatça namaz kılabileceği bir bölüm ekledi. Üstü ve yanları camlarla kaplı olan bölümün kapısı engelliler yardım almadan rahatça girip çıkabilsinler diye otomatik olarak açılıp kapanıyor. İç bölümde klimanın yanı sıra, engellilerin imamı rahatça duyabilmeleri için ses düzeni de kuruldu.

Başakşehir’li bir kas hastası olan İbrahim Yavuz işe şunları söyledi. Daha önceleri tekerlekli sandalyelerimizle içeri giremediğimi için kapı üstlerinde kılıyorduk. Zira dışarıda kıldığımız zaman da imamın sesini duyamıyorduk. Önümüz kış artık bizim de rahatça ve kimseden yardım almadan ibadet edebileceğimiz bir bölümümüz olacak. Bazıları bize camide ne işi var otursun evinde kılsın gözüyle bakabiliyordu. Oysa camide kılmanın 27 derece daha fazla sevabı olduğunu peygamberimiz söylüyor. Camiye giden bir insanın her adımı bir günahına kefaret olur hadisi var. Kaldı ki engellilerin hayatın her noktasında olma hakları vardır. Bir engelinin engeli onun ibadet etmesine engel teşkil etmez. Biz engelliler abdest almak ve namaz kılmakta sağlıklı insanlardan daha çok zorluk çekiyorsak da, dinimiz zorluk dini değildir. Abdest alamayan teyemmüm edebilir. Ayakta namaz kılamayanlar oturarak kılabilir. Herkes gücü yettiği kadar ibadet etmekle yükümlüdür.

Pek çok camimizde engelli rampasının bile olmadığını biliyoruz. her camide engelli tuvaletinin yanı sıra engellilerin kolayca abdest alabileceği yerler de olmalıdır. Engellileri ve engelleri yok sayarak bir yere varamayız. Önemli olan engelleri ortadan kaldırarak engellileri sosyal hayatın içine çekebilmektir. Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren başta Belediye başkanımız sayın Mevlüt Uysal olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Akşemsettin camiine eklenen bu bölümün diğer camilere de örnek teşkil etmesini diliyoruz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.