BaŞakHaber

ENERJİ HANIM Projesine Destek

ENERJİ HANIM Projesine Destek

ENERJİ HANIM Projesine Destek
74 views
13 Ekim 2013 - 0:13

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji Bakanlığının “Enerji Hanım” projesi kapsamında İl Kadın Kollarının Desteği ile düzenlenen programa Ak Parti Başakşehir İlçe Kadın Kolları Mahallelerden hanımlarla Sütlüce Kongre Merkezinde düzenlenen Enerji Verimliliği Toplantısı’na katıldı.

Enerji Verimliliği Derneği’nin 19. İl programında 4500 kişilik rekor bir katılım vardı. İlk konuşmayı, İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Av. Özlem Zengin Topal yaptı. Tüm katılımcılara geldiklerinden dolayı teşekkür etti. Enerji tassarrufu konusunda, en çok kadınlarımızı bilinçlendirmek istediklerini söyledi. Ayrıca tüm katılanlara dağıttıkları kuponlar ile 1. Bölge, 2. Bölge, 3. Bölge olarak ayrı çekilişlerle, çamaşır makinesi bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri hediye edileceğini söyledi.

Enerji Vermliliği Derneği Başkanı İbrahim Çağlar, ”bütün yurtta enerjimizi akıllı kullanım alanında çalışmalar yapıyoruz. Sanayide de evde hanımların ütü yapmasında da enerji verimliliği çok önemli. Hedefimiz, 6. büyük enerji kaynağı olan tasarruf paketiyle, yaptığımız çalışmalarla yılda 4 milyar lira tasarruf sağlayabilmek olduğunu“ söyledi.

Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit ”enerji tassarrufu konusunda kadınlarımıza çok güveniyoruz ve canı gönülden destek vereceklerine inanıyoruz dedi. İsraf haramdır, ekonomi konusunda evin yükü kadınlarımızdadır, bundan sonra daha bilinçli düşünecek, ona göre hareket edeceklerdir, kadınlarımıza güveniyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da sinevizyon ile katıldığı programda, enerji verimliliği konusunda kadınlara çok iş düştüğünü söyledi.

Aile ve sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “enerji tasarrufunu, davranış moduna dönüştürmemiz lazım. Dünyayı, çevremizi, ülkemizi, insanlığı ilgilendiren ve kendimiz için küçük dünyamız için büyük bir proje olduğunu” söyledi.

Başbakanımız’ın eşi Emine Erdoğan’da, Enerji kaynaklarının da bir sonu vardır. Sonsuzmuş gibi enerji tüketiyoruz. Enerjiyi gelecek nesillerin hakkını tüketmeden kullanmalıyız. Söz konusu olan geleceğimizdir. Kadınlar değişirse toplum değişir, Kadınlar değişirse dünya değişir. dedi.

Daha sonra sahnede yerini alan Enerji Hanım, ”Buradan çıkarken hepiniz enerji hanım olarak çıkacaksınız. Kullanmadığınız elektrikli ev aletlerinin fişlerini prizden çekin. Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam dolunca çalıştırın. Tasarruflu ampuller kullanın. Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatın. Yapacağınız bütün bu ufak tassarruf tedbirleri, ülkemize yılda 4 milyar TL kazanç olarak geri dönecektir. Bu para ile bin okul ve 200 tam destekli hastane yapılabilir. İşte bu çalışma, kendimiz için küçük Türkiye için büyük bir adımdır“ dedi.

Ardından, her bölgeye 40, toplam 120 adet elektrikli ev aletlerinin çekilişi yapıldı. Çekiliş için Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal AKŞİT, Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin TOPAL ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Ak Parti Başakşehir Kadın Kolları Başkanı Özlem EROL da sahnede yerini alarak şanslı numaraları belirlediler. Toplantıya katılan her kadın ekonomik enerji kullanımı konusunda bilgilendikleri için çok memnundular, fakat hediye kazananların mutluluğu hepsinden fazlaydı. Başakşehir den katılan 150 kadından 13 üne hediye çıkması ise Ak Parti Başakşehir Kadın Kolları ekibini çok sevindirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.