BaŞakHaber

Oltaya takılan; TFF, ceza ve vergiler…

Oltaya takılan; TFF, ceza ve vergiler…
Ahmet GÜLÜMSEYEN
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
70 views
14 Ekim 2013 - 23:26

Hafta sonu olması dolayısıyla, sizlerle ‘spor’ turuna çıkmak gibi bir durum söz konusu oldu. Sporu sadece ‘futbolla’ sınırlı tuttuğumuzda o kadar önemsiz/değersiz hususlarla karşılaşıyoruz ki, insanın yaşananlara ‘pes doğrusu’ diyesi geliyor.

Hal böyle olunca, her hafta spor başlığı altında ‘kısa’ bir gezintiye çıkmak, gelişmelerden siz değerli okuyucuları haberdar etmek istiyoruz.

Spor deryasına bir ‘olta’ atacağız, bakalım kısmetimize ne gelecek. Oltaya gelenleri düşüncelerimiz ışığında, deyim yerindeyse ‘pişirip’ siz değerli okuyucularımıza sunup,  ‘afiyet olsun’ dileklerimizi belirteceğiz!…

*****

TFF BORSA GİBİ ÇALIŞIYOR

Futbolumuz, çözülmesi gereken hususlarda ‘çözümsüzlüğü’ yaşamaya devam ediyor. Bir derbi olmasın ki, olay çıkmaya… Buna en son örnek ‘F.Bahçe-Trabzon’ karşılaşması. Maçı seyretmeye gidenler, herhangi bir hadisenin çıkmamasının şaşkınlığını yaşarken, önce oyuncular, sonra kulüp idarecileri devreye girerek ‘tartışma’ operasyonunu başlattılar.

Sonrasında olanlar malûm

Tartışmalar stat dışında da bitmek bilmedi. Trabzonspor Kulübü ‘Başkan’ imzalı yazısı nedeniyle Şükrü Saracoğlu Stadı’ndaki olaylar sebebiyle F.Bahçe’yi topa tuttu.

Her zaman olduğu gibi Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tüm bu olayların faturasını belirledi; Bordo-Mavili kulübün başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’na 30 gün hak mahrumiyeti, F.Bahçe Kulübü’ne kötü tezahürattan dolayı 80 bin, Trabzonspor Kulübü’ne internet sitesindeki açıklamalarından dolayı 70 bin TL ceza…

Şimdi soru şu; Bu tür sportmenlik dışı olayların, bugüne kadar yaşananlardan farkı var mı? Yok. İşleyen süreçle birlikte değişen ne? Yozlaşan Türk futbolu

Tüm bu olumsuz tablo karşısında Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ne yapıyor; ‘Ceza üzerine ceza kesiyor’. Bunun bir tek açıklaması var; ‘TFF, Borsa gibi çalışıyor.

Her hafta kesilen cezaların ‘miktarına’ bakıldığında federasyonun maddi olarak kasasını doldurmaktan başka bir işe yaramadığı her halinden belli. Ceza üzerine ceza kesilmesi futbolun kalitesi/gelişimine ‘zerre’ kadar bir değer kazandırmadığı gibi, geriye götürdüğü her halinden belli. Kısacası; ‘Futbolun çilesine çare bulamayan bir TFF ve çaresizliğin içinde ‘kaybolup’ giden Türk futbolu.

******

DİKKAT ÇEKEN DİĞER BAŞLIKLAR

Zaman çok hızlı geçiyor… Bu geçen süreçte, siz eğer küçük bir aksilik/problemin çözümü noktasında sonuca gidemezseniz, o ‘yara’ büyür ve adeta ‘kangrene’ dönüşür. Spor haberlerinin başlıklarına baktığımızda, tüm bunları söyleme gereği de kaçınılmaz oluyor.

2 Kasım’da yapılacak olan F.Bahçe Spor Kulübü Başkanlığı için geri sayım devam ediyor. Söylenen söz fazla, ama adaylık noktasında henüz icraat yok denilecekti ki… Bu konuda ilk cesaret örneğini eski yöneticilerden Hulusi Belgü gösterdi ve ‘Ben adayım’ dedi. Peki ya diğerleri, ‘Başkanlık’ tercihlerini son ana bırakan Aziz Yıldırım, Sadettin Saral, Mehmet Ali Aydınlar nerede!

F.Bahçe ‘âşığı’ olduğunu söyleyen diğer isimlerin de bu hususta çıkıp Sayın Belgü gibi cesaretle ‘Sarı-Lacivertli’ Kulübün menfaatleri için resmen ‘Ben de varım!’ demeliler

Sahi ‘spora’ olta diye başlık attık ama, yazımız bitecek ‘futbol’ dışındaki branşlara değinemedik. Bugünlerde gündem UEFA’nın Mali Fair-Play uygulaması spor gündemini meşgul ediyor. Beşiktaş’ın geçen sezon Avrupa’dan men edilişi ve Trabzonspor’un Avrupa Kupaları’ndaki gelirlerine el konulması ortada Teniste 2 Grand Slam zaferine ulaşan Rafael Nadal ve Serena Williams’ın bir yılda 10 milyon dolar kazandıkları haberi gözüme ilişti. Daha dikkat çeken, aynı sporcuların ‘Vergi oranlarından dolayı bu rakamların ancak yarısı elimize geçiyor’ şeklindeki açıklamaları.  Tüm bunları neden yazma gereği duyduk. Bir tarafta sporcunun ‘Dünya Yıldızı’ olmasına sevinen ama kazancının ‘vergisini’ kesen İspanya gibi ülkeler… Bunun yanında yabancı oyunculara kapısını sonuna kadar açan, vergi bir tarafa, sportmenlik dışı hareketten dolayı kestiği cezalarla ‘Borsa’ gibi çalışan Türkiye Futbol Federasyonu. İşte, sporda/futbolda gelişmekte olan ülkelerle aramızdaki bir başka fark

TWİTTER_FACEBOOK: ahmetgulumseyen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.