BaŞakHaber

Mancini’nin sözleri ve Savaşın çocukları!…

Mancini’nin sözleri ve Savaşın çocukları!…
Ahmet GÜLÜMSEYEN
Ahmet GÜLÜMSEYEN( gulumseyen@hotmail.com )
61 views
21 Ekim 2013 - 1:45

Her Galatasaraylı, yeni Teknik Direktör Roberto Mancini’nin takımda neler yapacağı hususunda meraklı! Akhisar yenilgisini gördükten sonra bu merak iyice hat safhaya ulaştı Mancini ise soğukkanlılığını korumaya devam ediyor. Başarılı teknik adamın ilk geldiği günden bugüne kadar, olumlu tavrından bir şey kaybetmediği, ‘söylemlerine’ bakıldığında daha iyi anlaşılmakta

Mancini ilk basın toplantısında Fatih Terim’den iyi bir takım devraldığını belirtirken, son açıklamalarında ise futbolculara övgüler yağdırdı. Drogba için ‘yıldız’, Sneijder için ‘farklı oyuncu’ diyen başarılı çalıştırıcı, Milli Takım’daki performansıyla eleştirilen Burak Yılmaz için ise ‘Kusursuz bir golcü’ ifadelerini kullandı!…

Roberto Mancini’nin bu yaklaşımına bakıldığında, iyimser bir yapıya sahip olduğu her halinden belli. Söylediklerine, bu senenin Golden Food (Altın Ayak) ödülü kazanan Didier Drogba için ‘tamam’, Hollanda Milli Takımı’ndaki performansından dolayı da Sneijder’e ‘ hak ediyor’ diyelim.

Gelelim Burak Yılmaz konusuna!

Hep söyleriz ya; ‘Problemi ortaya koyup bu hususta eleştiri yaptığımızda, çözümünü de sunmak en akıllıca olanıdır.’ Galatasaray Teknik Direktörü Mancini’nin, Burak Yılmaz konusunda sarf ettikleri sadece ‘sözde’ kalmamalı, uygulamaya da koyulması gerek. Nasıl yani?..

Golcü kimliğine sahip oyuncusunu bu unvanına tekrar ulaştırabilmek için her antrenman sonrası ‘özel çalışma’ mı yaptırır, kendisine maç kasetlerini tekrar tekrar seyrettirip onu ‘motive’ mi eder! O da artık teknik direktör becerisi

Ne yapılırsa yapılsın, G.Saray’ın bir an önce toparlanması ve maç kazanması gerekiyor. Aksi takdirde bir teknik direktör olarak Roberto Mancini’nin tek başına iyi niyetli oluşu, Sarı-Kırmızılı renklerin başarısına gönül verenleri tatmin etmez.

Bugün istatistiklere baktığımızda, rakamlar beklentilerin haklılık payını da ortaya koymakta. G.Saray’ın, kadrosunda bulunan futbolculara ödediği bonservis bedeli 68 milyon avro.

Bunun bir başka açıklaması ise Süper Lig’de geride kalan 7 hafta sonunda 8 gol atan takımın, her attığı golün karşılığı 8,5 milyon avro. Bu rakamlara bakıldığında, sanırım ‘duygusallık’ kadar gerçeklerle de ‘yüzleşmek’ daha önem taşıyor.

Şimdi sizlerle iki farklı haberi paylaşmak istiyorum. Bize ayrılan ‘köşenin’ boyutu sınırlı olmasından dolayı değineceğimiz bu iki haberi başlıkla ‘sınırlı’ tutmamıza rağmen, üzerinde biraz düşündüğümüzde içeriği önemli mesajlar taşıyor. En önemlisi, futbolda milyon dolarların havada uçuştuğu ‘transfer’ bedellerinin, bazen sahadaki ‘başarıya’ karşılık gelmeyeceği Bazen ise tam tersi!

Bosna Hersek 1992-95 yıllarındaki kanlı savaşta, insanlık tarihinin en büyük soykırımını yaşadı ülke, şimdilerde milli futbol takımıyla ‘Savaşın çocukları çifte bayram yapıyor’ başlılığı ile gazete başlıklarını süslüyor.

Bosna, savaşın kirli yüzü.. Zulüm ve işkenceye karşı gösterdiği direnişle ayakta olduğunu ‘futbolda’ da gösterdi Bosna Hersek. Saffet Susic ve yardımcısı Elvir Baliç yönetimindeki ekip G Grubu’nda Litvanya’yı 1-0 yenerek Brezilya biletini almayı başardı.

Diğer haber ise manşetlere ‘Suriye’de gol kralı Türkiye’de garson’ olarak yansıdı. İbrahim El Ahmed, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan yüz binlerce Suriyeli’den yalnızca birisi. El Jaish formasıyla Suriye Gençler Futbol Ligi’nde iki sezon gol kralı olan 22 yaşındaki El Ahmed, şimdilerde İzmir’deki günlerini bir lokantada garsonluk yaparak geçiriyor.

Bu haberlerin ‘geniş’ değerlendirmesini siz değerli okuyucularımıza bırakıyorum. Sanırım çıkarılacak mesajdan Milli Takım başta olmak üzere, kulüp yöneticileri, teknik adam ve menajerler de üzerine düşen payı ‘fazlasıyla’ alır.

TWİTTER/FACEBOOK: ahmetgulumseyen

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.