BaŞakHaber

Başakşehir’e piyango vurdu

Başakşehir’e piyango vurdu

Başakşehir’e piyango vurdu
96 views
22 Ekim 2013 - 1:46

İstanbul Boğazı´nın iki yakasını yeraltından bir araya getirecek Marmaray Projesi´nde açılışla birlikte çalışmaya başlanacak ve daha sonra eklenecek güzergahlar belli oldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nda açılışı yapılacak Marmaray, Boğaz geçiş kesiminde Kazlıçeşme´den sonra Yedikule´de yer altına girecek.

Yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyip İstanbul Boğazını deniz altından 4 dakikada geçecek. Diğer yeraltı istasyonu Üsküdar´dan geçip Ayrılıkçeşme´de yeraltından çıkarak, Söğütlüçeşme´ye ulaşacak.

İstasyonlar ise şöyle olacak: Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, Ayrılıkçeşmesi/İbrahimağa ve Söğütlüçeşme.

2013´ün sonunda 142 kilometrelik raylı sistem devreye girmiş olacak. Yıl bitmeden tamamlanacak raylı sistemin hatları ise, Otogar-Bağcılar Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyatköy Metro Hattı.

21 kilometrelik bu hat, 30 dakikada gidilebilecek. Ayrıca Yenikapı-Şişhane metro hattı da bu yılın sonunda devreye girecek.

2019 yılı sonunda ise metro hattı geniş bir alana uzanacak.

Bu süreçte, 33 kilometrelik Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı raylı sistem hattı,

6,5 kilometrelik Kabataş – Beşiktaş – Mecidiyeköy Metro hattı.

13,4 kilometrelik Dudullu – Kayışdağı – İçerenköy – Bostancı metro hattı ve 9,5 kilometrelik Bağcılar Kirazlı – Küçükçekmece – Halkalı Metro hattının devreye girmesi planlanıyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.