BaŞakHaber

Sonbaharın Senfonisi

Sonbaharın Senfonisi
Selda TANAR
Selda TANAR( seldatanar@gmail.com )
116 views
23 Ekim 2013 - 1:01

Kışta yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde, ne kadarda havalar güneşli olsa güneşte cimri davranıp ısıtmıyor bizi. Hal böyle olunca koca bir yaz dallarda bizlere gölge eden yapraklar bu aylarda önce kuruyup sarararak, daha sonrada ağaç ve çiçeklerin hayatlarına hayat katmak için toprakla buluşacaklar. Evet, yanlış okumadınız basit yöntemlerle hazırlanan kompost gübreler bitkilerinizin daha sağlıklı görünmesini sağlayacak.

Ama çıplak kalan ağaçların bu halini de beğeniyorum, çünkü kimileri hala yeşil, kimileri kırmızı, kimileri sarı bir renge boyanıyorlar. Ben buna sonbaharın senfonisi diyorum.

Bu senfoniyi bir kış bahçesiyle veya evlerimizdeki uygun olan mekânlarda oluşturabiliriz. İşte size birkaç fikir;

Renkli yastıklarla mekanımızı hareketlendirip etraflarına da kokulu mumlar serpiştirebiliriz. İç mekânda kullanacağımız bitkiler içinse hafta sonu fidanlıkların seralarını veya bahçe marketleri gezmeniz gerekecek. Bunun için İstanbul Büyükşehir Belediyesinin fidanlıklarını gezmenizi tavsiye ederim. Buralardan aldığımız narin olanlarını iç mekân da kullanıp biraz daha soğuğa dayanıklı (Hercai Menekşe, Cyclamen vb) olanlarını pencerenin önünde veya bahçemizde değerlendirebiliriz, yanlarında birkaç aksesuar koyduk mu bu senfoniyi evimizde de yapmış oluruz.

Ama bu tasarımı yaparken bir ruhu ve duruşu olmalı abartısız ama çarpıcı olmalı tıpkı peyzajın kendisi gibi.

Sevgi ve Saygılarımla

Selda TANAR

Peyzaj Mimarı www.ahsenpeyzaj.com

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.