BaŞakHaber

Dergiler okurlarıyla buluştu

Dergiler okurlarıyla buluştu

Dergiler okurlarıyla buluştu
62 views
25 Ekim 2013 - 22:17

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayıncıları Birliği (TÜRDEB) tarihi Sirkeci Garı’nda 100’ü aşkın derginin katılımıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği “Türkiye Dergi Fuarı”nın kapılarını açtı. Açılışına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın da katıldığı dergi fuarının bu yıl ki onur konuğu Altınoluk Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Taşgetiren oldu.

Sirkeci Tren Garı’nda açılışı yapılan fuara Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Uslu, Başakşehir Belediyesi adına Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir, Yazar Abdullah Yıldız, Altınoluk Dergisi İmtiyaz Sahibi Abdullah Sert, yayıncılar, editörler, STK temsilcileri ve çok sayıda kültür sanat erbabı katıldı.

Dergiler verimli topraklardır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başakşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve TCDD’nin lojistik katkılarıyla düzenlenen fuara katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı konuşmada ”Dergi- okuyucu buluşmasını hedefleyen böyle bir fuarın açılışına katkıda bulunan tüm kurumlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Farklı içerikte yüzlerce dergiyi biraraya getiren bu fuara öğrenci ve öğretmenlerimiz gelsinler burada çıkmakta olan yeni dergilerle ve çıkmış olan eski dergilerle tanışsınlar. Dergiler verimli topraklardır. Edebiyatın sanatın şiirin hikâyenin ilk yeşerdiği yerlerdir. Birçok dergi editörümüzün aynı zamanda öğretmenlerimizden olması beni ayrıca mutlu etti” dedi.

O mürekkebi eline alan dergiciliği bırakmaz

Türkiye Dergi Fuarı’nın bu yıl ki onur konuğu olan ancak yurt dışında bulunmasından dolayısıyla etkinliğe katılamayan Altınoluk Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Taşgetiren adına bir konuşma yapan Altınoluk Dergisi İmtiyaz Sahibi Abdullah Sert ”Aslında burada size hitap etmesi gereken Ahmet Taşgetiren beyefendi olacaktı. Ama yurt dışındaki bir seyahatten kaynaklı buraya gelemedi. Ama hepinize en içten selamlarını iletti. Dergicilik tüm zorluklarına karşılık o mürekkebi eline olan o kâğıtlara dokunan kim olursa olsun o dergi aşkından vazgeçemiyor. Ahmet beyle 1986 yılında Altınoluk Dergisi’yle başlayan yolculuğumuz hala o ilk günkü gibi sıcak” şeklinde konuştu.

Kültür, sanat, ilim, aile, çocuk, sağlık, mizah, düşünce ve tasavvuf gibi birçok alanda yayın yapan yüzden fazla derginin katıldığı fuarda vagon söyleşilerinin yanı sıra fuara katılan dergilerinin ilk sayılardan oluşan “Kapak Sergisi’de sanatseverleri bekliyor.

4. Türkiye Dergi Fuarı paneller, söyleşiler ve imza günleri gibi etkinlikleriyle 27 Ekim Pazar gününe kadar 10.00 ile 20.00 arasında Sirkeci Tren Garı’nda ziyaret edilebilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.