Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Medya Etiği - BaŞakHaberBaŞakHaber

15 Haziran 2024 - 03:40

Medya Etiği

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Medya Etiği
Son Güncelleme :

06 Kasım 2013 - 2:37

1.408 views

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı

Medya günümüzün en büyük kitle ve iletişim aracıdır. Kategoriler sınıfına bölünmüş medya iletişim araçlarını sunabilmek adına verilerini toplumun temel ve hedef kitlelerinin üzerine uygun politikalar kullanarak lanse edebilmektedir.
 
Sınıfsal katman mekanizmalarında ise; Televizyon, Radyo, Gazete ve internet gibi farklı kitle iletişim araçlarını kullanır. Bunu yapabilmek içinde en doğru donelerini en etkili hedef kitlesine ulaştırmaya çalışır. Etik belirleme belki de bu temel safhalarda oluşmaya başlar. Medya’nın içgüdüsel ve dışa varım sayımları. Finans boyutu medya kurumları için tartışılmaz bir kavram. Finans boyutunun aşılması ya da aşılamaması bu kuramları etik anlayışın içinde diyagonal döngülerle belirler.

İnsanın en doğal hakkı olan haber alma özgürlüğü finans boyutu olmadan mümkün mü? Bu tip sorular son zamanlar da teknolojik hezimetlerin ve köleleştirmenin en üst boyutlarına gelmiş durumda. Sosyal medya dediğimiz her kesi herkesten haberdar eden ve bazen de etik anlayışın uç noktalarına çıkan durumlar.

Gerçek her zaman kazanmaya biliyor peki ya doğruluk derecesi?

İstenildiği kadar gerçekler yazılsın sadece iletişim de olduğunuz alan kadar kavrayış boyutlarına ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca büyük küçüğü yutar hezeyanları içerisin de yazdıklarınız klişeler içerisinde de kalabiliyor. En doğruyu ilgili mecralara ulaştırma yollarında olsanız bile büyük olan medya ve iletişimde olduğunuz güç sizlerin tüm emeklerini soyutlayabiliyor.

Eleştirmeden yazmak!

İnsanoğlunun fıtratında bu yok var desek kesinlikle yalandan ibaret. Eleştirmeden yazabilir mi insan. Dişlerini sıkar bir yazar ya da gazeteci. Bir anda belki de ekonomik temellere dayandırabilir yazmasının ya da yazamamasının sebebini.

Ne kadar etik değil mi?

Tarafsız ve adil olmak, bağımsızlık, özel hayat gibi kavramlar. Örf ve adet saygınlığı sayın bağımlılığı vb. Bir medya mensubu için belki de en zor durum ekonomik koşullara heba edilmesi.

Artık daktilo yerini Bilgisayarlara bıraktı. Belki de F klavye çağı kapandı ama yeni atraksiyonlar kopyala yapıştır haberciliğine çok alıştı.

Alın sizlere etik medya kimin eli kimin cebinde…

Ali ALVER
mediaa@hotmail.com.tr

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi

Doğru ve Etkili Reklamın Adresi