BaŞakHaber

Yazar Adayları 4. yılda Ders Başı Yaptı

Yazı ve Şiir Atölyesi, dördüncü yılında eğitimlere başladı.

Yazar Adayları 4. yılda Ders Başı Yaptı
45 views
06 Kasım 2013 - 19:50

Başakşehir Belediyesi’nin güçlü kalemleriyle Türk edebiyatında kendine yer açmak isteyen yazar adaylarına destek olmak amacıyla başlattığı Yazı ve Şiir Atölyesi, dördüncü yılında eğitimlere başladı.

Edebiyat dünyasının güçlü kalemi Yazar A. Ali Ural tarafından verilen eğitimler her hafta Çarşamba günleri iki oturum halinde Cevdet Kılıçlar Bilgievi bünyesinde gerçekleşecek.

Burası bir kurs değil, Atölye’dir

Yazar adaylarına eğitim veren atölyenin ilk dersine yoğun ilgi vardı. Her yaştan yazar adaylarının katıldığı Yazı ve Şiir Atölyesi’nin ilk dersinde Yazar A. Ali Ural dönem boyunca işlenecek konulara dair bilgiler aktardı, öğrencilerle sohbet etti. Yazar Ural “Burası bir kurs değil atölyedir. Elimizde her ne kadar çekiç yoksa da bizlerde kalemlerimizle yazıyor, yazılarımızı şekillendiriyoruz.” dedi.

Yazı yazabilmenin iki ayaktan oluşan bir bina olduğunu belirten yazar sözlerine şöyle devam etti “Yazı yazabilmenin ilk ayağı ‘Okuma’dır. Biz burada Türk ve Dünya Edebiyatının seçkin yazarlarını okuyor ve inceliyoruz. Edebiyat dünyasında yer edinmek istiyorsak mutlaka bizden önceki yazılanları bilmemiz gerekmektedir. Yazının ikinci ayağını ise ‘yazı yazmak’ oluşturur. Burada anahtar kelimeler vererek yazılar yazmanızı istiyoruz. Bu yazılarınızı da cümle cümle inceleyerek yol gösteriyoruz.  Metinlerinizi adeta tomografi cihazına sokarak inceliyoruz”

Yazı yazmanın bir hafta da gelişen bir şey olmadığını vurgulayan yazar Ural, yazı yazmanın bir süreç alacağını vurguladı. Yazı yazmak için edebiyatı sevmenin ve sabretmenin önemli olduğuna dikkat çeken Ural, yazının da tüm sanatlar gibi öğrenilebilir ve öğretilebilir bir sanat olduğunu dile getirdi.

Atölye’de öğrenci de var, ev hanımı da

Edebiyat dostlarının yoğun ilgi gösterdiği ilk derse katılan öğrenciler ise duygularını şu şekilde dile getirdi.

İlknur Çevik Dilek: Bu sene ilk defa Atölyeye katılıyorum. Bir buçuk senedir Başakşehir’de oturuyorum. Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Uzun süredir yazarlık kursuna gitmek istiyordum. Ancak İstanbul’a geldiğimde nasip oldu. Afyon’da böyle bir imkanım olamadı.

Esra Yağız: Atakent’den geliyorum. Atölyeyi broşürlerden gördüm. Ev hanımıyım. Bu sene oğlumu okula gönderdim ve atölyeye yazıldım.

Adem Şener: Öğrenciyim. Lise dördüncü sınıfa gidiyorum. Arkadaş tavsiyesiyle atölyeye yazıldım.

Türk ve Dünya edebiyatın seçkin örnekleri Atölye’de

Yazar adaylarına seçkin içeriğiyle büyük bir imkân sunan atölyede, her hafta A.Ali Ural tarafından Türk ve Dünya edebiyatından bir kitap okuyacak olan yazar adayları, okudukları eser hakkında tartışarak, yazım teknikleri üzerinde çalışacaklar. Bir buçuk saatlik iki dersten oluşacak olan derslerin Saat:14.00-15.30 arasında gerçekleşecek ilk oturumuna eski öğrenciler katılacak. Saat: 15.30-17.00’de gerçekleşecek ikinci oturumuna ise atölyeye ilk defa katılan öğrenciler katılacak.

Türk ve dünya edebiyatından bir yazarın yazarlık serüveni çerçevesinde kurgu, yazım teknikleri gibi yazıya yönelik teorik bilgiler aktarılacak. Dersler süresince Yazar Ural tarafından öğrencilerin kendi yazdıkları metinler de incelenerek, önerilerde bulunacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.