BaŞakHaber

Ece DURMAZ Başakşehire Geliyor

DİNLE SEVGİLİ ile ECE DURMAZ 28 Kasım Perşembe saat:20.00’da Başakşehir Kültür Merkezi’nde.

Ece DURMAZ Başakşehire Geliyor
99 views
10 Kasım 2013 - 18:40

DİNLE SEVGİLİ ile ECE DURMAZ 28 Kasım Perşembe saat:20.00’da Başakşehir Kültür Merkezi’nde.

Dinle Sevgili Konseri; Türk musikisinin klasik eserlerinden tango ve kantolara uzanan bir yelpazede farklı tarzdaki eserlerin,  yine Türk musikisinin klasik tavrından pop jazza kadar farklı üsluplarla yorumlanıp, sevda şiirleriyle süslendiği konserde, sanatçılar, müziğimizin özüne olan saygılarını yitirmeden, repertuarlarını yeni bir solukla izleyiciye sunuyor.

Ece Durmaz ve Serhat Karan’ın başlangıçta bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladığı konser, 2012 yılında bu amaç doğrultusunda çeşitli dernek ve huzur evlerinde sergiledikten sonra, profesyonel olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2012 – 2013 kültürel etkinlikleri kapsamında İstanbul’un farklı kültür merkezlerinde izleyici ile buluştu ve sergilendiği her defa ayakta alkışlanarak taltif edildi.

Ece DURMAZ Kimdir?

1974 yılında İzmir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümünden mezun oldu.

Müzik eğitimine lise yıllarında Prof. Hüseyin Egemen’den aldığı klasik batı müziği solfej ve şan dersleriyle başladı. Üniversite yıllarında başladığı, Erdinç ÇELİKKOL yönetiminde Bursa Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Klasik Türk Musıkisi Bölümünü 1996 yılında derece ile bitirdi. İstanbul’a döndükten sonra, Nevzat ATLIĞ’ın danışmanlığını yaptığı,  Bakırköy Musıki Konservatuvarı Vakfı Yarı Zamanlı Konservatuarı’na girdi. 2007 yılında dönem birincisi olarak mezun oldu. Uzun süre aynı kurumda Fatih Salgar’ın ”İleri Türk Musıkisi” derslerine devam etti. Bu arada pek çok farklı koroda korist, solist, şef asistanı ve kudümzen olarak çalışıp, Faruk SALGAR,  Ayşenur ÖZPEKEL, Osman Nuri ÖZPEKEL, Selahattin İÇLİ, Alaeddin YAVAŞÇA, Serdar ÖZTÜRK gibi çok değerli hocalarla çalışma, meşk etme ve tavırlarından istifade etme fırsatı bulmuştur.

2010 yılında kariyerinde yeni bir adım olarak, SASED (Sanatı Severler Derneği) Türk Sanat Müziği Korosunu yönetmeye başladı. Musıkimize amatörce gönül vermiş kişilerden oluşan bu toplulukla, idealist olduğu kadar keyifli ve başarılı konserler verdi.

2012 – 2013 sezonunda “Dinle Sevgili” isimli bir solo konser projesi İBB Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının periyordik etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’un çeşitli kültür merkezlerinde sergilendi, büyük ilgi ve övgü ile karşılandı.

Şiir ve beste denemeleri de bulunan Durmaz’ın, 2004 yılında ‘Dağ Çileği ve Çitlembik’ isimli bir şiir kitabı yayımlanmış; eserleriyle, ‘Kadın Besteciler Antolojisi’, ‘Türkiye Müzisyenler Antolojisi’, ‘Türkiye Şair Yazar Ve Düşünce Adamları Ansiklopedisi’, Türk Şair Yazar Ve Bestekarlar Ansiklopedisi’ ve daha bir çok araştırma kitabı, antoloji  ve ansiklopedide yer almıştır.
 
Halen koro şefliği ve solo konserlerin yanında, Klasik Türk ve Klasik Batı Müziği dallarında çeşitli topluluklarla  ses ve ritim sanatçısı olarak müzik çalışmalarına  devam etmekte; yurtiçi ve yurtdışında konserlere katılmaktadır.    

Asıl mesleği olan ekonometrisyenlik ile ilgili olarak ise, borsa uzmanlığı ve Afganistan Büyükelçiliği Ticaret Ataşeliği Danışmanlığı görevlerinde bulunmuş olup, halen bir kurumun Genel Muhasebe Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

Serhat KARAN Kimdir?

1984 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta dereceli tahsilini yine İstanbul’da tamamladı.

Müzik hayatına, ortaokul yıllarında, Yurdaer Doğulu Müzik Merkezi’nde Zafer Doğulu’dan özel gitar dersleri alarak başladı. Lise ve üniversite yıllarında kendi kurduğu müzik grubuyla, İstanbul, Ankara, Eskişehir ve Fethiye gibi kentlerde çeşitli etkinliklere katıldı, performanslar sergiledi.

2005 yılında Haliç Üniversitesi Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nü kazandı ve başarı bursu ile okudu. Konservatuar yıllarında Mutlu Torun ve Mete Aslan Hocalar ile ud çalışma imkanı buldu ve bu konuda da kendini geliştirdi. Öğrenim hayatı boyunca, çoğu CRR, Muammer Karaca, Cem Karaca ve AKM gibi önemli sahnelerde olmak üzere sayısız etkinlikte korist, solist ve saz sanatçısı olarak görev aldı, gitar ve ud icralarında bulundu. Halen, aynı okulda yüksek lisans düzeyinde eğitimine devam etmektedir.

Tahsil hayatı ile birlikte sürdürdüğü profesyonel müzik yaşamı çerçevesinde, medya sektörüne adım atan Karan’ın, Uğur ATEŞ ile birlikte hazırladığı ilk albümü olan “İstanbul”, İ.B.B. Kültür A.Ş. etiketiyle piyasaya çıktı. Bank Asya, Ayyıldız, Vakıf Emeklilik, Atasay, Azerbaycan Bank Technique gibi önemli firmalara reklam müzikleri besteledi. Bunun yanı sıra, televizyon dizisi, sinema filmi, tiyatro, televizyon programı ve belgesel müzikleri yapmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri olarak, TRT de yayımlanan” Adım Bayram Bayram” adlı dizi ve Derviş Zaim’in yazıp yönettiği “Gölgeler ve Suretler” adlı sinema filmi sayılabilir.

Uğur ATEŞ’le ortaklaşa yaptıkları bazı çalışmalar ile “Coca Cola SoundWave – En İyi Beste Ödülü” ve “Socigame – En İyi Ses Logosu, En İyi Tanıtım Filmi Müziği” ödüllerine layık görülürdüler. Son olarak, 2011 yılında,  yine Uğur ATEŞ ile birlikte “Hollywood Music in Media Awards” ödüllerine iki ayrı dalda aday gösterilerek,  törene resmi aday olarak davet edilen ilk Türk müzisyenler oldular.  Kültür Bakanlığımızın da destekleriyle Amerika’ya gidip,  dünyanın en prestijli müzik yarışmalarından biri olan ve 17 Kasım 2011 tarihinde Kodak Theatre’da gerçekleşen, geçtiğimiz yıl Hans Zimmer, Christopher Young gibi önemli isimlerin ödüllendirildiği  “Hollywood Music in Media Awards” da “nokta” isimli eserleriyle birinci oldular.

Türk ezgilerini Hollywood’a taşıyarak Türkiye’nin gururu oldular.

Ece DURMAZ ile birlikte hazırladıkları “Dinle Sevgili” isimli konser projesi 2012 – 2013 sezonunda İBB Kültür Ve Sosyal İşler Daire Başkanlığının periyordik etkinlikleri çerçevesinde İstanbul’un çeşitli kültür merkezlerinde sergilendi, büyük ilgi ile karşılandı.

Halen medya müzikleri yapımcılığı ve SASED (Sanatı Severler Derneği)’de ud ve gitar eğitmenliği ile birlikte, Uğur Ateş’le kurdukları “Nokta” adlı grubun albüm çalışmalarını sürdürmektedir.

Konserde Yer Alacak Sanatçılar:

Solist: Ece DURMAZ (Ekli özgeçmiş)

Geri Vokal  – Ud – Gitar:  Serhat KARAN (Ekli Özgeçmiş)

Keman:  A. Şükrü ÖZOĞUZ (Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Musıkisi Korosu Keman Sanatçısı)

Kanun:  Emin ESEN (İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Kanun Sanatçısı)

Perküsyon: Ünsal YILDIZ (İBB Kent Orkestrası Ritim Sanatçısı)


KONSER PROGRAMI
 
1  Hicaz Sirto
2 Söylemez miydim Sana Ey Gülizar
3 Bilmem Niye Bir Buseni Sen Çok Görüyorsun
4 Aman Esmam
5 Aşkı Fısıldar Sesin
6 Aşk Denilen Ateşe Yanalım mı
7 O tatlı bakışlarınla
8 Her Emelim Her Arzum Yine Sensin (Emelim)
9 Seninle Bu Aşkı Kaldığı Yerden
10 Sana Nerden Gönül Verdim
11 Sevdadan Vazgeçmek Pek Kolay Olmaz
12 Gözleri Aşka Gülen Taze Söğüt Dalısın
13 Zehretme Hayatı Bana Cananım
14 Yükselen Nağmenle Bak
15 Bir Sevda Geldi Başıma (Unuttun Beni Zalim)
16 En Son Hatıran
17 Ben Balarısı Gibiydim Senden Önce (Pervane)
18 Papatya Gibisin
19 Sevdim Bir Genç Kadını
20 Dinle Sevgili
21 Doktor Civanım (Bir Elinde Bağlama)
22 Senden Başka Sevdiğim Yok
23 Beğendim Biçimini (Kadıköylü)
24 Çalıkuşu (Tenhalarda Uçarım)
25 Ben Kalender Meşrebim

(BHA)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.