BaŞakHaber

Çocukta Manevi Değer Oluşturmak

Psikolog-Terapist Mehtap Kayaoğlu, Bilgievi söyleşilerinde ailelere önemli bilgiler aktardı.

Çocukta Manevi Değer Oluşturmak
110 views
27 Kasım 2013 - 21:03

Güvercintepe Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşide Mehtap Kayaoğlu, çocukların manevi gelişiminde hayatları boyunca kendilerine rehber olacak temel değerlerin özellikle anne-babalar tarafından nasıl aktarılması gerektiğini anlattı.

Önce değer kavramı

Manevi değerlerin oluşturulması için öncelikle insani değerlerin ön plana çıkartılması gerekmektedir diyen Kayaoğlu ”Bunların olması içinde bir takım kurallar gereklidir.  Her şeyden önce annelerin kendilerini mutlu hale getirmesi gerekir ki çevresine ona göre enerji versin. Daha sonra çocuklara sofra kültürünü, rica etmeyi ve yapması gerekenleri zamanında bitirmesi gerektiğini öğretmek bu değerleri kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çocuklarda duyguyu geliştirmeliyiz

Kayaoğlu sözlerini şu şekilde tamamladı “Tüm ailelerin düştüğü bir hata var; çocuklara yaptırmak istediklerini zorla uygulatmak. Her şeyden önce tatlı bir disiplin sergilemeli ve istikrarlı olmalıyız. Bunları yaparken de olaylara çocuğumuz tarafından bakıp onun duygularını geliştirmeliyiz. Duygu gelişimi de ancak sohbet ederek gelişir. Ayrıca çocuklarınızın kullandığı metaforlarla da duygu bağları oluşturmalısınız. Tüm bunları yaparken çocuklarımızın yaş, dönem aralıklarını da araştırır ve bilirsek ona göre davranabiliriz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.