BaŞakHaber

Hasanoğlu, Menekşe dereleri de ıslah ediliyor

Arnavutköy’den başlayıp Bahçeşehir, Küçükçekmece gölüne kadar toplam 29 km alanda yer alan Eşkinoz deresi’nde başlatılan Islah çalışmaları Hasanoğlu ve Menekşe dereleri’nde de tüm hızıyla devam ediyor.

Hasanoğlu, Menekşe dereleri de ıslah ediliyor
69 views
27 Kasım 2013 - 20:48

Çevreye yaydığı kötü kokular ve olumsuz görüntü nedeniyle sorun teşkil eden Eşkinoz deresinde şantiye kurulumu bitirilerek, çalışmalar başlatılırken; Hasanoğlu deresinin %92’si ve Menekşe deresinin de %69’unda ıslah çalışmaları tamamlanmış durumda.

Vatandaş rahat bir nefes alacak

Başakşehir Belediyesi’nin organizasyonu takibiyle İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından ıslah edilen derelerdeki çalışmalar tamamlandığında İlçe’de uzun yıllardır vatandaşların çözüm beklediği büyük bir sorun çözüm bulmuş olacak.

Toplam 10.402.80 mt uzunluğa sahip olan Hasanoğlu deresi; Kayabaşı, Fenertepe’den başlıyor. Kayabaşı konutları mevkiinden devam eden dere Güvercintepe, Altınşehir Mahallelerinden geçerek Yarımburgaz bölgesinden geçiyor ve Küçükçemece gölüne bağlanıyor. 3 karayolu geçişi (menfez) in bulunduğu Hasanoğlu Deresi Trapez kesitte olup açıklık tabanda 10 ve 11 metre, üst açıklık 16 ve 17 metre ve 2,5 metre yükseklik olarak dizayn edilmiş.

Derede yapılan ıslah çalışmalarında su akış yüzeyi betonarme olarak yapılarak, sağ ve sol yanları harçlı taş duvar olarak tamamlanacak. Projelendirmede bölgenin 100 yıllık yağmur suyu debisi dikkate alınarak çalışmalar yapılıyor. 

Kayaşehir 17.bölgeden başlayan Menekşe deresi (eski ismi Hamamdere) ise Onurkent, Başakşehir 1.Etap, Ziya Gökalp’den geçerek, Halkalı Toplu Konutları istikametinde devam ediyor ve Küçükçemece Gölüne bağlanıyor.

Toplam uzunluk 2.260,70 mt olan Menekşe deresi; 8 mt açıklık ve 3 mt yüksekliğe sahip. Komple betonarme olarak ıslah çalışması tamamlanacak olan derede bölgenin 100 yıllık yağmur suyu debisi dikkate alınarak çalışmalar yürütülüyor. Bu kol üzerinden 1 karayolu geçişi (menfez) bulunuyor.

Derelerin çevresi yeşil alan oluyor

Toplam ıslah projesinin %76,23’tamamlanan, Hasanoğlu deresi ve Menekşe deresinde çalışmalar süratle devam ettiriliyor. Hasanoğlu deresinin %92’si ve Menekşe Deresi’nin de %69’unda ıslah çalışmaları tamamlanmış durumda.

Atık su, yağmursuyu kanalları ile ıslah çalışmaları tamamlanacak olan Hasanoğlu ve Menekşe derelerinin çevresi de yeşil alan olarak düzenlenecek.  Her iki derede çalışmalar tamamlandığında 2.100 mt 14000 mm çapında atık su hattı yapılmış olacak.

Proje tamamlandığında Başakşehirliler rahat bir nefes alacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.