BaŞakHaber

Senai Demirci Ehl-İ Beyti Sevmeyi Anlattı

Başakşehir Söyleşileri’ne konuk olan Dr. Senai Demirci, Peygamber Efendimiz (sav)’in aile efradını (Ehl-i Beyt’ini) hakkıyla sevebilmenin yolunu anlattı.

Senai Demirci Ehl-İ Beyti Sevmeyi Anlattı
103 views
29 Kasım 2013 - 22:48

Başakşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye çok sayıda Başakşehirli katıldı.

“Eyyühel İnsane” diyerek her birimizi muhatap alan Kur’an-ı Kerim sevap almak için değil, anlamak ve yaşamak için okunacak bir kitaptır” diyen Senai Demirci, Ehl-i Beyti sevmenin bedelinin herkese gelen bu kitabı sevmek ve onu anlamak olduğunu söyledi.

Demirci; “Hz. Muhammed Hira’ya gitmeden önce adı “Emin” idi. Hira’da İkra! Yankılandıktan sonra başı derde giriyor. ‘La İlahe İllallah’ diyor. ‘Allah’tan başka ilah yoktur’ diyor. Hz. Hasan bu gerçek için çile çekiyor. Babası Hz. Ali bu yüzden şehit oluyor. Hz. Hüseyin’in Kerbela’da şehit olduğu emanet budur. Bu söze Hakk’a halel gelmesin diye Yezid’e ve zalimlere direndi. Acılı Kerbela hikâyeleri anlatıp ciğerlerinizi dağlayacak değilim. Bize bugün Hz. Hüseyin olmak düşüyor. Hz. Hüseyin ‘in ardından ağıt yakmak başka, O’ndan öğüt almak başkadır. Onun gölgesiyle mi yetineceğiz,  yoksa Hz. Hüseyin’in düştüğü yerden biz mi kalkacağız. Hz. Hüseyin Hakk’a gerçeğe canlarını şahit yapıyorlar. ”Gerçek yaşasın, ben öleyim” diyor Hüseyin.  Allah nasılsa ölümüzden diri çıkaracak” diye konuştu.

Ehl-i Beyt’in Peygamberimize kanla bağlı olan akrabaları olmadığını anlatan Senai Demirci, “ Biz akrabalığı kanla bağlı olmak kabul ederiz ama Kur’an böyle kabul etmez. Kur’an soyu sopu kan bağı üzerinden tanımlamaz. Peygamberimiz Salman-ı Farisiyi ehlibeytten sayıyor.” şeklinde konuştu.

“Irkçılık iblis özelliğidir. İblis tek bir günahla şeytan oldu. Hz. Ademe secde etmeme sebebi kendisini ondan üstün görmesidir. ” diyen Demirci; “Kibir bütün günahların başıdır. Şeytanın ilk günahıdır. Irkçılık yezidin muaviyenin tarafında olmak demektir.  Arabın arap olmayana arap olmayanın araba üstünlüğü yoktur. Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’in bu sebeple başı derde girmiştir. Kerbela’nın sebebi  Ümeyyeoğullarının kanlarını üstün görmeleridir. Kendi kanlarına asalet atfetmeleridir.  Ne mutlu ateştenim diyene” diyorlar. Düşmanların çekemediği, Ümeyyeoğullarının derdi kanlarıyla kurdukları üstünlüğün kaldırılması idi. Kerbela’dan sonra “Bedir’in intikamını aldık” diyorlar. Onlar İblis’in tarafını seçti. İşte biz secde ederken bunları düşüneceğiz. Secde etmek pasif bir eylem değildir, şeytanlıkların karşısında durmaktır.” diye konuştu.

Sözlerini Hz. Ali’nin duası ile bitiren Senai Demirci; “Ey Allahım senin bana Rab olman şeref olarak bana yeter. Benim sana kul olmam izzet olarak bana yeter. Sen benim tam aradığım Rabb’sin.  Sen de beni tam Senin aradığın kul eyle..” dedi.

Söyleşinin sonunda Yazar Senai Demirci, okurlarına kitaplarını imzaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.