BaŞakHaber

“Yaremi bildim, Yarimden imiş”

Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar Başakşehir Söyleşileri kapsamında, Halvetiye tarikatının Mısriyye kolunun kurucusu büyük mutasavvıf-yazar Niyazi Mısri’yi anlattı.

“Yaremi bildim, Yarimden imiş”
100 views
29 Kasım 2013 - 23:22

Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşen söyleşi de Halvetiyye’ nin Mısriyye kolunun kurucusu olan büyük mutasavvıf Niyazi-i Mısri Hazretlerinin hayatı ve şiirleri konuşuldu. Malatya doğumlu olan Niyazi-i Mısri’ nin doğumundan itibaren yaşadıkları, aldığı terbiye ve eğitimi anlatan Yalsızuçanlar, söyleşide Mısri ile ilgili bilinmeyen pek çok önemli ayrıntıya değindi.

Edebiyatçı-Yazar Sadık Yalsızuçanlar “Bugünün anlayışıyla birden fazla doktora ve profesörlük seviyesinde zahiri ilimler tahsili yapan Mısri’nin sonrasında manevi eğitimine yoğunlaştı. Uzun yıllar süren arayışı neticesinde büyük Halveti mutasavvıfı Ümmi Sinan Hazretlerine kavuştu ve zorlu bir riyazata tabi tutuldu. Ümmi Sinan Hazretlerinin kendisine verdiği hilafetle Bursa’ya giden Niyazi-i Mısri Hazretleri, hayatının bu noktasından itibaren pek çok devlet erkanıyla sorunlar yaşadı. Bu dönemde Rodos ve Limni’de sürgün hayatı yaşadı.”  Mısri’nin dönemin bürokratları ile yaşadığı sert diyalogları kaynaklarla açıklayan Yalsızuçanlar “Kasap elinde koyunum, Ya sen beni ya ben seni” diyen tavizsiz ve boyun eğmez Niyazi-i Mısri Hazretlerinin, Sultan Avcı Mehmet devrinin Şeyhülislamı Vani Efendi gibi pek çok bürokratla sert diyaloglar yaşadı.

Türkçe’ yi Yunusça bir eda ile göklere çıkartan Niyazi-i Mısri’ nin ismindeki sırlara ve özellikle vefatına kadar Limni’de yaşadığı tecrübeler ve sıkıntılara değinen Sadık Yalsızuçanlar; Mısri’nin kabrinin ortaya çıkartılması ve imarı için sürdürülen görüşmeleri aktardıktan sonra Mısri’ den mısralarla sohbetini sonlandırdı. Mısri’nin;

“Dervişlerin en alçağı

 Buğday içinde burçağı

 Mısri denen bu balçığı

 Her bir ayak basmalı”

gibi eserlerini beğeniyle dinleyen katılımcılar, tasavvuf derslerinin sürekli olarak devam ettirilmesini talep ederken; Sadık Yalsızuçanlar’ a kitaplarını imzalatma fırsatı buldular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.