BaŞakHaber

EYAF’da basına ödül yağdı

Başakşehir Belediyesi EYAF’da düzenlediği “Engelsiz Haber” ödül töreninde kamuoyunu aydınlatıp, engelleri kaldıran; TV, gazete, internet ve radyo yayın organlarında çalışan…

EYAF’da basına ödül yağdı
55 views
06 Aralık 2013 - 20:52

Başakşehir Belediyesi EYAF’da düzenlediği “Engelsiz Haber” ödül töreninde kamuoyunu aydınlatıp, engelleri kaldıran; TV, gazete, internet ve radyo yayın organlarında çalışan genel yayın yönetmenleri, köşe yazarları, muhabirler, program yapımcı, sunucuların yer aldığı 116 Medya çalışanını ödüllendirdi.

İstanbul Fuar Merkezi (CNR EXPO)’da gerçekleşen törende, ödüllerini alan Medya çalışanları hem EYAF’ı, hem de ödül törenini değerlendirdi.

İsmail Kavak (zaman gazetesi com.tr) : Son dönemde belediyelerin engellilere dönük çalışmaları çok sevindirici. Ben, Başakşehir’de oturuyorum. Bütün kaldırımlar, yollar engellilere uygun şekilde düzenleniyor. Engelli arkadaşlarımızın, dostlarımızın hayatları kolaylaşacağı için seviniyoruz. Bu çalışmaların daha da artması gerekiyor. Hepimizin ailesinde bir engelli var ve hepimiz birer engelli adayıyız. Basında ise engellilere dönük haberler yapılıyor. Bu yeterli değil elbette, ama burada bir kasıt da olmadığını düşünüyorum. Bu tür ödül törenleri faydalı olacaktır.

Hasan Öztürk (Ülke Tv, Genel Yayın Yönetmeni) : Başakşehir belediyesini yerel belediye saymıyorum. Başakşehir Türkiye’nin modern bir belediyesi, hakkını verelim. Engelliler meselesinin çözümünü sadece merkezi yönetimden beklemek işlerin rayında gitmemesine neden oluyordu.  Özellikle AKP belediyeler üzerinden farkındalık oluşturuluyor, sosyal projeler geliştiriliyor. Dolayısıyla, yerel belediyelerin halka dokunması daha kolay veya yerel iktidarların halka dokunması daha kolay.  Merkezi iktidarın normal vatandaşa ulaşması daha zor, onun belediyeler eliyle bu işlerin yapılması çok mühim. Başakşehir belediyesini tebrik ediyorum.

Özkan Tamirak (Akşam Gazetesi, Haber Müdürü) : Yerel belediyeler, bu ülkenin lokomotifidir. Vatandaşın devlet’e ulaşmada ki en önemli aracıdır. Bu nedenle engellilere yönelik her proje değerlidir ve değer bulmalıdır. Daha fazlası yapılmalıdır. Hepimiz birer engelli adayıyız. O nedenle aynı hassasiyeti ve özeni göstermemiz gerekiyor. Bu anlamda belediyelere büyük görevler düşüyor. Vatandaşın bir sıkıntısı olduğunda kapısını çalacağı yer belediyelerdir. Kişiler belediyelerden gerekli ilgiyi göremezlerse daha kötü şeylerle karşılaşırız. Ama son dönemde belediyelerin engellilere dönük güzel çalışmaları var. Kamuoyunda da seslerini duyurabilmek için çırpınıyorlar, koşturuyorlar. Bizlere de büyük görevler düştüğünün farkında olarak yaklaşıyoruz.

Engincan Şahin (Samanyolu Haber) : Dünya engelliler gününde Bakırköy’de bir habere gitmiştim, gördüm ki engellilere dönük çalışmalarımızda eksikler olduğunu gördük. Bir üst geçit’e gidiyoruz. Bir tarafında merdiven var, bir tarafında rampa var. Toplu taşıma araçlarına bir engellimiz binemiyor. Engelli bir kızı olan anneyle röportaj yaptım ‘Kızımla Eminönü’ne gitmek için Metrobüs’e binmeye çalıştık, insanlar üstümüze çıktı. Bir durak sonra inmek zorunda kaldık. Engelliler için bir vagon olsa rahatlıkla seyahat edebilirdik, kızımın gönlü olurdu’ dedi. Tüm bunları gördükçe, onlara nasıl yardım edebiliriz diye düşünüyoruz. Haberlerimiz de bu konulara değinerek onlara yardım etmeye çalışıyoruz.

Tümer Doğru (Kanal7, Sunucu) : Engellilerin sorunu aslında Türkiye’nin sorunu. Belediyeler de bu alanda güzel çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Belediyeler, medyayla işbirliği içersinde çalışmalarını yaptıklarında bizimde haberimiz oluyor, bizlerde duyurmaya çalışıyoruz. Engelli olmak bir seçim değil, engellilerin yanında olduğunuz da bu sizin değerli bir seçiminiz oluyor. Başakşehir Belediyesi de bunu gerçekleştirmiş, bizde destek olmaya çalışıyoruz.

Osman Ateşli (Haber7, Yayın Koordinatörü) : Bir belediye olarak bu tür çalışmalar yapılmasını çok anlamlı buluyorum. Engellilerin hayata dahil olmalarına yönelik, evlerinden çıkabilmeleri noktasında yapılan çalışmaları çok yerinde buluyorum. Türkiye’de ki hiç kimse, h,ç bir basın mensubu engellilere dönük çalışmalarımızdan dolayı ödül alacak yeterlilikte değiliz. Çünkü henüz her şey yapılmış değil, yapacağımız çok şey var. Ümit ediyorum ki eksiklikler de kısa sürede tamamlanır.

Orhan Can (Hürriyet gazetesi) : Ben birçok toplantıya katıldım ama bu kadar anlamsına hiç katılmadım. Türkiye de binlerce engelli vatandaş var. Bu kişiler evlerinden çıkamıyorlar.  Belediyelerin onların üstüne düşerek, bu tip faaliyetler yapması, onları hayata katması çok anlamlı.  Düşüne biliyor musunuz? Siz ne yeteneksiniz ama evde oturuyorsunuz çünkü bir engeliniz var.  Kaldırımlar ona göre yapılırsa, tekerlikli sandalyeniz olursa, otobüslere daha rahat binebilirseniz, cafeler’e rahat giriş çıkış yapabilirseniz işte o vakit hayata katılabilirsiniz. Engelli vatandaşlarda olan o değerler hayata katılmış olur.  Ben, 40’ın üstünde ödül aldım, ama en anlamlısı bu ödül olsa gerek.  Beni seçtikleri için de çok teşekkür ediyorum.

Firdevs Çavuşoğlu (Habertürk) : Yerel bir belediyenin engellilere dönük çalışmasını çok önemli buluyorum.  Okullar, sokaklar, parklar, bahçeler… Belediyelerin engellilere dönük çalışmalarının fazla olduğu alanlar.  Medyada ise gündemden arta kalan bir vakitlerde insanlar bütün gücüyle engelli vatandaşlara yönelik çalışmalar yapmaya çalışıyor. Ben pek çok medyada çalışan arkadaşımla birlikte bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.  Ama maalesef ki yeterli değil.  Bu alanda daha fazla haber yapılmalı, daha fazla proje üretilmeli ve belki biz de bunun bir parçası olarak daha fazla çalışmalıyız.

Özge Uzun (Sunucu) : Ödül törenleri her zaman anlamlıdır. Özellikle basına verilen ödüller bu konuda çok anlamlı. Biz basın mensupları sanatçılar kadar çok takdir görmüyoruz. O nedenle bu ödül çok anlamlı. Artık her ilçe olduğu gibi Başakşehir’de ayrı bir şehir gibi. Sadece ulusal medya değil, yerel basını da teşvik edeceği için ödülü faydalı buluyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.