BaŞakHaber

Hz. Mevlana, Şeb-i Arus Gecesinde anıldı

Mevlana Celaleddin-i Rumi, “Şeb-i Arus (düğün gecesi)” olarak nitelendirdiği vefatının 740. yılında Başakşehir Belediyesi tarafından Başakşehir M. Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen bir programla anıldı.

Hz. Mevlana, Şeb-i Arus Gecesinde anıldı
85 views
15 Aralık 2013 - 22:04

Programa Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir ve Başakşehirliler katıldı. Hz. Mevlana’nın hayatından kesitler ve düşünce temelinin anlatıldığı gecede Mevlevi Ayin-i Şerifi ilgiyle izlendi.

Gecede konuşmacı olarak yer alan İlahiyatçı, Akademisyen ve Yazar Doç. Dr. Ekrem Demirli, Mevlana’nın vuslat ve sevgiliye kavuşma anı olarak nitelediği ölüm gecesinde, Mevlana’nın düşüncelerini anlamanın önemine vurgu yaptı.

Demirli:  “Mevlana sadece yaşamıyla değil ölümüyle de bizlere örnek olmuştur. Mevlana gibi Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre gibi isimler de çağlara seslenen karakterlerdir. Bunlar gibi Anadolu’da manevi dünyamıza ışık ve yol gösteren birçok isim vardır. Fakat sevilen ve önde olan Mevlana gibi Hacı Bektaş-ı Veli gibi isimler konuşurken diğer isimler unutuldu. Sevdik, fakat ne dedikleri konusunda fazla akıl yürütmedik. Mevlana’yı seven birine Mevlana neden önemlidir, Hacı Bektaş-ı Veli neden önemlidir? diye sorsak cevabını bulamayız. Orman varken bir ağaca odaklanırsak sadece ormana haksızlık etmiş olmayız, o ağaçların ne anlatmak istediğini ve ne olduğunu, kimliğini de anlayamayız. O iki ağacın ne olduğu ormanın kendisinde saklıdır” dedi.

“Mevlana’dan Hz. Peygamber’e varmadıkça çabalarımız boşunadır”

Yapmamız gereken kendisini sevdiğimiz Hacı Bektaş-ı Veli ve Mevlana ne dedi, bunu öğrenmeliyiz. Tek başına onları sevmek yetmez” diyen Demirli; “Mevlana,  Yunus Emre ve ya Hacı Bektaş-ı Veli olsun, bu isimlerin hepsi şu veya bu şekilde kuran ve hadislerin yorumcularıdır. Mevlana derki ben Kuran-ı Kerim’in hizmetkarıyım. Mevlana’nın yorumunu eleştirebilirsiniz ama kimse Kuran-ı Kerim’e aykırı şeyler söylüyor diyemez.

Mevlana’yı anlamak, Mevlana’dan Hz. Peygamber (a.s.)’e gitmek demektir. Bunların hepsi peygamber yorumcusu olarak vardır. Biz Türkiye’de bu büyük kişilerin esas dergah sahibinin peygamber olduğunu görmediğimiz sürece havaya gider bütün söylediklerimiz. Mevlana’dan, peygambere varmadıkça çabalarımız boşunadır. “ diye konuştu.

“Mevlana dünyaya hoşgörüyü öğretti”

Konuşmasından ötürü Doç. Dr. Ekrem Demirli’ye bir çiçek takdim eden Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal; “Dünyada belirli dönemlerde sıkıntılar yaşanıyor ki o sıkıntılar, insanları uyandırsın, sarsıp kendine getirsin. İşte ülkemizde böyle sıkıntıların yaşandığı dönemde Mevlana’lar, Hacı Bektaş-ı Veliler ve daha bizim adını bilmediğimiz, İslam’ın daha iyi anlaşılmasını sağlayan isimsiz kahramanlar çıkarmışızdır. Mevlana, İslam dinindeki hoşgörü ve tüm insanlığı kucaklayan yanını yalnız bize değil tüm dünyaya öğretti hala da öğretmeye devam ediyor. Böyle gecelerde onları ve fikirlerini daha yakından tanıma imkanı buluyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ayan Topluluğu tarafından 19.yy’ın en önemli neyzen ve bestekârlarından olan Beşiktaş Mevlevîhânesi’nin şeyhi Hüseyin Fahreddin Dede’nin Acemaşiran ayin-i şerifi seslendirildi. Ayin-i Şerif eşliğinde gerçekleşen ve Mevlevi felsefesini en güzel şekilde anlatan Sema ayini Başakşehirlilerce ilgiyle izlendi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal programın sonunda Mevlevi Ayinini yöneten Hüseyin Dede’ye ve gecenin Sanat Yönetmeni Murat Özer’e birer çiçek takdim etti.

Programın ardından fuaye alanında açılan “Türk Kültür ve Sanat Hayatında Mevlevilik İzleri” adlı sergiyi gezen Başkaşehirliler, çıkışta ikram edilen Mevlevi Tatlısı’nın tadına baktılar.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.