BaŞakHaber

Başakşehir’de, Hayvan Dostu Beslenme Odakları

Beslenme Odakları ile aç hayvan kalmayacak. Başakşehir Belediyesi sağlık ekipleri, hava şartlarının zorlaşması ile birlikte yiyecek bulmakta güçlük çeken…

Başakşehir’de, Hayvan Dostu Beslenme Odakları
69 views
21 Aralık 2013 - 23:10

Beslenme Odakları ile aç hayvan kalmayacak. Başakşehir Belediyesi sağlık ekipleri, hava şartlarının zorlaşması ile birlikte yiyecek bulmakta güçlük çeken sokak hayvanları için hem mama hem suyu birlikte bulunduran cihazların yer aldığı ‘Beslenme Odakları’nı hızla yaygınlaştırıyor.

Kurulduğu günden bu yana hayvan hakları konusunda yaptığı çalışmalarla dikkat çeken Başakşehir Belediyesi, geliştirdiği yerel çözümlerle sokak hayvanlarını koruyor. Büyüyen kentsel yaşamın doğal sonucu olarak yaşam alanları daralan ve çöp konteynırlarındaki evsel atıklar veya gönüllüler tarafından beslenen sokak hayvanları, Beslenme Odakları Projesi ile belediyenin koruması altına alındı.

Çevre ve Hayvan Dostu Cihazlar

Başakşehir belediyesi tarafından belirlenen noktalara konulan Beslenme Odaklarında kullanılmaya başlanan cihazlar,  hem mama hem de suyu aynı odakta barındırarak, sadece sokak hayvanını gördüğü zaman, bir erişkin hayvanın doyacağı miktarda mamayı bir seferde verecek bir sisteme sahip.

Sistem, bir beslenme odağından onlarca sokak hayvanının beslenebilmesine imkân sağlıyor. Doğa ve çevre dostu cihazlar enerjisini kendi üretiyor.

Başakşehir Belediyesi Sağlık Müdürlüğü Veteriner İşleri ekipleri tarafından hayata geçirilen Beslenme odakları projesi ile sokak hayvanlarının sağlıklı ve düzenli beslenmesi sağlayarak yiyecek bulma ve beslenme amacıyla gerçekleşen hayvansal hareketleri azaltacak. Sokak hayvanlarının belirli lokasyonlarda tutulmasını sağlayarak,  hayvanların sayıca kontrolüne yönelik kısırlaştırma çalışmalarını olumlu yönde desteklenmiş olacak.

Ayrıca proje ile insan ve hayvan sağlığı yönünden koruyucu hekimlik yapılmasını ve hastalıklarının tedavisi için hayvanlara ulaşımın kolaylaşması gibi katma değer sağlayacak.

Cihaz olmayan yerlere günlük mama bırakılıyor

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından cihaz kurulumu henüz yapılmadığı bölgelerde ise, sokak hayvanları için günlük olarak mama bırakımı devam ediliyor.  Özellikle hava şartlarının güçleştiği dönemlerde gerçekleştirilen özverili çalışma, kış ayları boyunca da aralıklı olarak devam ettirilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.