BaŞakHaber

Ebubekir Sifil ile Hadis Dersleri Devam Ediyor

Başakşehir söyleşilerinde hadis alanında akademik çalışmaları ile tanınan Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in ayda iki kez düzenlenen periyodik sohbetlerin…

Ebubekir Sifil ile Hadis Dersleri Devam Ediyor
90 views
21 Aralık 2013 - 23:19

Başakşehir söyleşilerinde hadis alanında akademik çalışmaları ile tanınan Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in ayda iki kez düzenlenen periyodik sohbetlerin dördüncüsünde Başakşehirlilerle buluştu. 

Başakşehir Kültür Etkinlikleri yazarlık, tarih, tasavvuf ve hadis eğitimleri ile devam ediyor. Eğitimler kapsamında Yazar A. Ali Ural tarafından Yazarlık Atölyesi, Ebu Bekir Sifil’le Hadis Dersleri, Mustafa Armağan’la Ayda bir Tarih ve Doç. Dr. Ekrem Demirli ile Tasavvuf Dersleri belirli periyotlarla Başakşehirliler ile birlikte oluyor.

Yrd. Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde düzenlenen söyleşi programına çok sayıda Başakşehirli katıldı.

Hadis-i şeriflerin İslam’daki yeri ve sünnetin önemini vurgulayarak başlayan Ebubekir Sifil, ilk dersten sonra takip edeceğini belirttiği İmam Nevevi’nin hayatı ve en büyük eseri Riyazü’s Salihin ile ilgili kısa bilgi verdi. Sifil “İmam Nevevi 7. asırda Suriye’de yaşamış hayatını ilme adamış, evlenmemiş, az yemiş az uyumuş az konuşmuş ama çok büyük işler yapmış, yazdığı eserlerin tamamı ümmet nezdinde büyük itibara mazhar olmuş.” dedi.

Bu haftaki dersinde Riyazü’s Salihin adlı eserden 9- 11. Sayılı Hadis-i şeriflerin açıklamaları ile devam eden Sifil;  “10. Hadiste İbni Haris es-Sekafi (ra) rivayet eder, “İki müslüman birbirine kılıç çektiği zaman, ölen de öldüren de cehennemdedir. Bunun üzerine Ya Resulallah öldürenin durumu belli ama ölen niçin cehennemdedir? diye sordum.  Resul-i Ekrem “Çünkü o arkadaşını öldürmek istiyordu.” Burada hüküm bellidir. Bilerek kasıtlı olarak bir müslüman mümin kardeşini öldüremez. Allah Teâlâ, Nisa Suresi 93. Ayette “ Kim bir mümini kasten öldürürse cezası sonsuz cehennemdir” buyuruyor. Müslümanın kanı müslümana haramdır. “dedi.

Sohbetin sonunda Dr. Ebu Bekir Sifil dinleyicilerin sorularına cevaplar verdi.

Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ebu Bekir Sifil ile Hadis Dersleri 2014 Ocak ayı içinde 3 kez gerçekleşecek.  Cevdet Kılıçlar Bilgievi’nde gerçekleşecek olan derslerin tarihleri ise 1-15- 29 Ocak 2014.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.