BaŞakHaber

Mevlana Körlüğü yaşıyoruz

Tasavvuf tarihçisi-Araştırmacı yazar Doç. Dr. Ekrem Demirli, İslam tarihindeki büyük mana önderlerinin hayatları ve fikirleri üzerinde uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmalarını ayda bir düzenlenen ‘Tasavvuf Sohbetleri’ başlığıyla Başakşehirlilerle paylaşıyor.

Mevlana Körlüğü yaşıyoruz
72 views
28 Aralık 2013 - 18:23

Tasavvuf tarihçisi-Araştırmacı yazar Doç. Dr. Ekrem Demirli, İslam tarihindeki büyük mana önderlerinin hayatları ve fikirleri üzerinde uzun yıllardır sürdürdüğü çalışmalarını ayda bir düzenlenen ‘Tasavvuf Sohbetleri’ başlığıyla Başakşehirlilerle paylaşıyor.

Doç. Dr. Demirli, Bahçeşehir Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nda gerçekleşen bu ay ki söyleşisinde Hz. Mevlana ve Hacı

Bektaş-ı Veli Hazretlerini tanıyarak sevebilmenin yollarını anlattı. Başakşehirliler’in ilgiyle takip ettiği söyleşide Doç. Dr. Ekrem Demirli, günümüzde Hz. Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli körlüğü yaşandığını, bu körlüğün de Âlimleri tanımanın önünde engel oluşturduğunu dile getirdi.

Tek başına Yunus, Mevlana anlatılmasın; bir orman anlatılsın

Doç. Dr. Demirli: “Hz. Mevlana ve Hacı Bektaş-ı Veli toplantıları yapılıyor ama bu toplantılar sanki Anadolu’da başka büyük zat yokmuş gibi bir algı oluşturuyor. Tek başına Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli anlatılmasın bir orman anlatılsın. Bir kişiyi konuşurken, yüz kişiyi görmez oluyoruz. Öncelikle bu körlükten kurtulmamız gerekiyor. Sadece bir kişi üstüne konuşmak o kişiyi tanımamızı da engeller. Birini gerçek anlamda tanımak demek o kişiyi çevresiyle tanımak demektir” dedi.

Günümüzde duygularımızın aklımızın önünde gittiğini dile getiren Doç. Dr. Demirli: “Ülkemizde duygular aklın önünde olduğu için, çok çabuk her şeyin taraftarı oluyoruz. Hz. Mevlana’yı sevenler, tanıyanlardan çoktur. Hz. Mevlana’yı sevmek onu tanımanın önüne geçmiştir. Kişilere neden Hz. Mevlana’yı seviyorsun diye sorsak, iki cümle kuramaz durumdadır. Biz çok seviyoruz, ama hiç anlamıyoruz. İslam’da sevgi hep Marifete bağlanmıştır. Sevmek, bilgi sahibi olmak demektir.  Peygamberi seviyoruz, bilgimiz yok; İstanbul’u seviyoruz, tanımıyoruz. Bu problemler Hz. Mevlana’yı severken de yaşanıyor.” dedi.

Hz. Mevlana’yı neden severiz?

Tanımadığımız insanı sevemezsiniz diyen Doç. Dr. Demirli sözlerine şöyle devam etti : “Biz Hz. Mevlana’yı bizi Allah (c.c) bize anlattığı, sevdirdiği için severiz. Veliler; kulları, Allah (c.c)’a anlatan, Allah (c.c)’ı da bizlere anlatan kişilerdir.”

Merhamet duygusunun şiddetten daha etkili olduğunun altını çizen Doç. Dr. Demirli: “Devlet vatandaşı ile diyaloğunu anlayış, hoşgörü üzerine kurarsa daha güçlü olur. Anne, baba çocuklarına korku salmak yerine merhamet gösterirse daha güzel bir ortam oluşur. Türkiye’de duygu temelli gittiğimiz ve gerçek anlamda olayları anlayıp, araştırmadığımız için bizi birleştirmesi gereken isimler, kavramlar bizleri ayırabiliyor” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.