BaŞakHaber

Nurullah Genç’le Şiir Dolu Bir Söyleşi

Şair ve akademisyen Nurullah Genç, Başakşehir Belediyesi kültür etkinlikleri kapsamında Başakşehirlilere şiir ve duygu dolu bir gece yaşattı.

Nurullah Genç’le Şiir Dolu Bir Söyleşi
83 views
28 Aralık 2013 - 18:37

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in yanı sıra bir çok Başakşehirli katıldı.  Sıkıntılı bir coğrafyada yaşadığımızı ve meselelere artık önce iç çembere yönelen farklı bir açıdan bakmanın zamanının geldiğine vurgu yapan Genç, görünüşten sıyrılıp öze inmenin yolunu ceviz kabuğu benzetmesi ile anlattı.

“İmam Gazali ne güzel söylemiştir: Cevizin kabuğunu kırıp da özüne inemeyenler, tamamını kabuk zannederler. Biz, hakikatin yollarında rehberlik edecek ve daha önceden gelmiş ve eser vermiş rehberlere de tercüman olacak, bütünüyle bizim dünyamızda yaşayan, bu günün sorunlarına kalıcı çözümler üreten aydınlara ve onların izleyicilerine muhtacız” diyen Genç sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü onlar, ekseninde dönüp duranlara fasit dairelerini gösterebilecek en etkili insanlardır. Toplumun baktığı halde göremeyen kesimlerinin meselelerin özüne inmelerinin yolu da yine onların zihinlerinden geçmektedir. Kabuktan sıyrılıp öze inmenin başka yolu yoktur. “

Öze inmeden çözüm mümkün değil

Ünlü Şair, yeryüzündeki etkin düşünce sistemleri ve aralarındaki mücadeleyi göz önüne almadan, dinler açısından daha yansız ve tutarlı değerlendirmelere girişmeden, öze inerek hükme varmayı öğrenmeden ülkemiz ve insanımızın sorunlarına kalıcı çözümler üretmenin mümkün olmadığını ifade etti ve “Sadece müşahede (Görme) alanıyla sınırlı kalmayıp, muhakemeyi (Yargılama) de becerebilen insanlar yetiştirebilmek, güçlü bir medeniyet olgusunun ilk şartıdır. Bu olgu mükaşefeye (ortaya çıkarma- sırları keşfetme) doğru yol aldıkça zenginleşir ve dâhili bir derinlik kazanır.” diye konuştu.

Nurullah Genç, kendi yaşamından kesitler sunarak renklendirdiği konuşmasında şiirlerini de Başakşehirlilerle paylaştı. İzleyicilerle soru cevap kısmının ardından Kültür Müdürü Basri Akdemir Nurullah Genç’e bir çiçek takdim etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.