BaŞakHaber

Saraçoğlu’ndan sağlıklı ilgili önemli açıklamalar

Başakşehir Belediyesi kültür etkinlikleri İbrahim Saraçoğlu’nun beslenme önerileriyle devam etti.

Saraçoğlu’ndan sağlıklı ilgili önemli açıklamalar
75 views
28 Aralık 2013 - 18:20

Bitkilerin sağlık üzerindeki etkileri konusunda kapsamlı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’nde gerçekleşen söyleşide, sağlıklı bir yaşam için dengeli ve doğru beslenmenin önemine dikkat çekti.

“Bir taraftan teknoloji ilerlerken diğer taraftan hastalıklar artmaya devam ediyor. Halbuki teknoloji ve bilim ilerledikçe, bizim işimizin kolaylaşması gerekirdi,” diyen Prof. Dr. Saraçoğlu sözlerini söyle sürdürdü: “Bilim mutlaktır ve kesin doğrudur, diye bir kavram kesinlikle yoktur. Mutlak doğru yalnızca yüce Allah’ındır. Yıllarca ülser hastalarına süt için dediler şimdi ise kanser yaptığını iddia ediyorlar.”

Gıda takviyelerini saf halde tüketmeyiniz

Gıda takviyelerini saf halde tüketmek gerektiğini belirten Prof. Dr. Saraçoğlu: “Birisi size saf halde bir gıda takviyesi veriyorsa bu yanlıştır. Beta karoten havuçta vardır. Bunu kapsülün içerisine koydular ve kullanın dediler. Kanseri önlediğini söylediler. Yıllar geçtikten sonra gördüler ki bu kapsülleri kullananların büyük çoğunluğu kansere yakalandı insanlarda havuçtan korkmaya başladı, işte bu yanlıştır.” dedi.

Aslında hepimiz çöp yiyoruz

Yediğimiz hiçbir gıdanın doğallığı kalmadı diyen Saraçoğlu, “Marketlere gittiğimizde her şey göz alıcı jelatinlerin içerisinde. Aklımızı kullansak ülkemizin toprak zenginliği başka hiçbir ülke ile mukayese edilemez. Ama biz ne yapıyoruz hormonlarla kendimizi zehirliyoruz. Yoktan var etmek, Allah (c.c)’a mahsustur ama tohumun verimliliğini yüzde seksene çıkarttılar. Buda o tohumun içerindeki vitamin, mineral ve bizi hastalıklara karşı koruyan etkin maddelerin yüzde sekseni eksik. Geriye kalanı da zaten çöp olarak yiyoruz” dedi.

Söyleşiye yoğun ilgi gösteren vatandaşlar merak ettikleri sorulara da yanıt aradı, önemli kürlerin tariflerini öğrendi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.