BaŞakHaber

Çocuklara ödül ve ceza vermenin yöntemleri

Anne babaların sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan ödüllendirme ve cezalandırma davranışı Uzman Pedagog Mehmet Teber’le Şahintepe Bilgievi’nde konuşuldu.

Çocuklara ödül ve ceza vermenin yöntemleri
76 views
21 Şubat 2014 - 21:57

Çocuk eğitiminde, ödül ve cezada aşırıya kaçılmaması, dengeli ve doğru bir tutum sergilenebilmesi için ebeveynlere önemli bilgiler sunan Mehmet Teber bu konuda sık yapılan yanlışları örnekleriyle katılımcılara anlattı.

Çocuk eğitiminde kelimelerin yeri yok

Çocuklarla iletişim kurarken kullandığım yöntem oyunlar diyen Teber: “Onların dünyasına girmek istiyorsanız bunu oyun yöntemiyle yapmalısınız. Ya da bir şey yaptırmak istediğimizde ödül ceza yöntemini sıklıkla kullanırız. Buradaki ilk aşama örnek olmaktır. Çocuklarımızın kazanmasını istediğimiz becerileri vardır ve bunları için onları karşımıza alıp saatlerce anlatmak bir işe yaramaz. Ancak çocuk evde de aynı davranışta bulunan kişileri görürse yapmak ister. Mesela diş fırçalamak, kitap okumak çocuk bunların yapıldığını görmezse siz ne kadar da anlatsanız boş” dedi.

Ödül ve ceza yönteminin aşamalarını da anlatan Teber: “Çocuğun bir davranışı kazanabilmesi için birlikte uygulamak gerekmektedir. En az iki aylık bir süreçle bunu tekrarlamalıyız ki davranış çocukta otursun. Daha sonraki aşamada ise takdir etmek vardır. Hevesini kırmadan yaptığı küçük yanlışları görmeden onları cesaretlendirecek sözler söylemeliyiz.”

Yanlış kullanılan ödül, cezadan daha zararlıdır

Bilimsel araştırmalara göre yerinde verilmeyen ödül çocuğa daha çok zarar verir bu yüzden ödül ve ceza kavramını iyi oturtmamız gerekmektedir diyen Teber: “ Ödül verirken bazı kavramları, yapılan işi önemsizleştirebilirsiniz, bağımlılık oluşturursunuz. Faydalı ödül önceden söylemeyendir yoksa bu rüşvet olmaktadır. Ödülü sürekli hale de getirmemek gerekiyor. Kısacası ödülün doğrusu davranıştan önce gelen değil, sonradan çıkan ve rastgele olandır. Övgüde bir ödüldür ve bunu da kararında yapmazsak yani çocuğun davranışından çok kişiliğini översek narsist insanlar yetiştirmiş oluruz.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.