BaŞakHaber

Türkiye’nin demokrasi yolculuğu

Yazar Meryem Gayberi, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’te gerçekleşen söyleşisinde; Ülke gündeminde yer bulan siyasi-sosyal tartışmaları ve Türkiye’nin demokrasi tarihini bugünün perspektifinden yorumladı.

Türkiye’nin demokrasi yolculuğu
65 views
26 Şubat 2014 - 0:20

Yazar Meryem Gayberi, Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi (BES)’te gerçekleşen söyleşisinde; Ülke gündeminde yer bulan siyasi-sosyal tartışmaları ve Türkiye’nin demokrasi tarihini bugünün perspektifinden yorumladı.

Farklı bakış açısı ve dikkat çeken yazılarıyla tanınan Gayberi söyleşide, 28 Şubat dönemi, çözüm süreci ve ülke gündeminin öne çıkan olaylarını yorumladı.

28 Şubat döneminin sancılarını tüm inananlar olarak yaşadık diyen Gayberi söyleşiye bu dönemde yaşananları anlatarak başladı, “Milletvekilleri 28 Şubat döneminde komisyon kurarak bir rapor hazırladılar. 1492 sayfalık raporu satır satır okudum. Bu süreçte kadınlarımızın başından başörtüleri çekildi, yerlerde sürüklendi. Başı açık olanlarda bu dönemde korku içerisinde yaşadı. Ben ve eşim o dönemde gazeteciydik. Ne zaman bizim eve de gelecekler diye korku içerisinde bekledik. Bu süreçte bazı gazeteler bu zalimliği sanki dindar kesim yapıyormuş gibi gösterdiler” dedi.

‘Bir dönem dindar kesime bu ülke senin değil dendi’

28 Şubat döneminde ülkedeki herkesin yara aldığını belirten Gayberi sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bir dönem bu ülkede, dindar kesime bu ülke sizin değil dendi. Memur olanlar kendi mahallelerindeki camilere fişlenme korkusuyla gidemez durumdaydı. Bu ülke hepimizin.”

Seçilmiş hükümeti şiddet kullanarak indirmeye kalkıştılar diyen yazar, hepimizin demokratik bir ortamda, barış içerisinde yaşamak için Ak Parti’den başka alternatifi yok dedi.

‘Bu ülke insanı artık huzur istiyor’

Çözüm sürecini de değerlendiren Meryem Gayberi: “Bu ülke artık genci yaşlısı ile huzur istiyor, istikrar istiyor. Çözüm süreci ile artık analar ağlamıyor. Bu ülke 600 milyon doları terör sürecinde harcadı. Bu ülkede Kürt sorunu çözülememişse Veraset ve bir takım medya organları yüzündendir. Demokrasiyi artık bu ülkede oturtmamız lazımdır. Bir ülkenin Başbakanına, eşine, çocuğuna küfür ediliyor. Bu ülkenin insanları zamanında rahmetli Menderes’e sahip çıkamamıştı ama şimdi Başbakanına sahip çıkıyor. Benim meydanlarda gördüğüm kadarıyla durum bu.” dedi.

Meryem Gayberi söyleşi sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.