BaŞakHaber

Tarihin Akışını Değiştiren Kadınlar

İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşi programında Tarihin Akışını Değiştiren Kadınları anlattı.

Tarihin Akışını Değiştiren Kadınlar
104 views
19 Mart 2014 - 19:29

Altınşehir Bilgievi’nde gerçekleşen söyleşiye yoğun ilgi gösteren Başakşehirli kadınlar konferans salonunu doldurdu. Konuşmasına dua ile başlayan Ömer Döngeloğlu’na kadınlar hep bir ağızdan amin dediler.

Tarihin akışını değiştiren kadınlar annelerimiz, konulu söyleşide Döngeloğlu her birinin bizim için birer yol gösterici, ders verici olduğunu belirterek; ” Sadece bu bu hikayeleri dinlemek değil, bu hikayelerin faydası nedir ve ne gibi dersleri çıkarmalıyız?. Hz. Ayşe, Hz. Meryem, Hz. Fatıma, Hz. Hatice bizler onları annemiz olarak sevdik. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “Seven sevdiğiyle birliktedir” Hadis-i Şerifi gereğince Allah bizi onlarla cennette de bir arada kılsın” dedi.

Tarih boyunca erkek ve kadının birbirine üstünlüğünün tartışıldığını söyleyen Döngeloğlu: “Peygamberler hep erkektir, Kuran’da bahsi geçen şahısların ve tarihe yön veren kişilerin çoğu da öyle. Bu yüzden erkekler kendilerinin üstün olduklarını düşünür ve söylerler. Halbuki kadınlardan Peygamber olmadığı gibi onlardan Firavun, Nemrut’ta çıkmamıştır. O dünyaya yön veren peygamberleri de bir anne doğurmuştur.” diye konuştu. Döngeloğlu, Kuran’da cennetle müjdelenen dört kadın olan, Hz. Meryem, Hz. Asiye, Hz. Hatice, Hz. Fatıma’nın hayatlarından kıssalar ve Kur’an-ı Kerim’den ayetler anlatarak yine dua ile sohbeti bitirdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.