BaŞakHaber

Tabletle Eğitimdeki Engelleri Aşacaklar

“Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz” Projesi Kapsamında, Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda 57 bedensel engelli öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı.

Tabletle Eğitimdeki Engelleri Aşacaklar
39 views
24 Mart 2014 - 22:38

“Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz” Projesi Kapsamında, Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda 57 bedensel engelli öğrenciye tablet bilgisayar dağıtıldı.

Türkiye Beyazay Derneği’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Valiliği işbirliğiyle hazırladığı, “Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz” Projesi kapsamında Başakşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Milletvekili Lokman Ayva, Ak Parti Başakşehir Kadın Kolları Başkanı Sevgi İlhan, öğrenciler ve veliler katıldı.

Programda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engellier Müdürlüğü Gösteri Sanatları Topluluğu tarafından okunan şarkılar ve engellilerden oluşan Kafkas Halk Dansları gösterisi yer aldı.

7-18 yaş grubundan 431 öğrenci

Programda bir konuşma yapan Beyazay Derneği Başkanı Milletvekili Lokman Ayva proje hakkında bilgiler verdi. Projeyle İstanbul’da bedensel engeli nedeniyle örgün eğitimde yer alamayan ya da eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan öğrencilerin, evden eğitimle eğitim sistemine dahil olmalarının hedeflendiğini söyleyen Ayva, 7-18 yaş aralığındaki 431 engelli öğrencinin, eğitim sistemine dahil edileceğini anlattı.  “Bu çocuklarımızın hepsi eminim benden çok daha akıllılar. Benim eğitimimin üzerinde eğitimler alacaklardır. Onlara imkân verin, imkânsızı isteyin. Bu salondaki tüm çocuklarımızın ileride mühendis avukat ve doktor olacağına eminim. Çocuklarımıza destek olan, bizleri burada ağırlayan, çocuklarımıza ve derneğimize desteklerini esirgemeyen Başkan Mevlüt Uysal’a teşekkür ediyorum” dedi.

Bu öğrencilerin eğitim ihtiyaçlarının giderileceğini, öğrencilere, online eğitim sitelerine ücretsiz erişebilecekleri tabletler dağıtacaklarını kaydeden AYVA, tabletlerin kullanımı konusunda, öğrenci ve ailelerinin bilgilendirileceğini belirtti. Ayva “Eğitimlerine devam eden öğrencileri, haftada bir kez kendilerine yardımcı olacak eğitime tabi tutulmuş gönüllü mentör öğrenciler ve eğitmenler ziyaret edecektir” diye konuştu.

“Zorunluluk yetmez gönüllülük gerekir”

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal tablet dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, nüfusun yüzde 10’unu oluşturan engellilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu kadar yaygın olarak gündeme taşındığını belirterek; “Başbakanımız kamu görevlilerinin engelliler konusunda da yapması gereken görevleri olduğunu 1994’te belediye başkanı olduğunda göstermiş oldu. Bugün de tüm kamu kuruluşlarına engelliler konusunda kanunen zorunluluklar getirildi ve gelişmiş ülkelerdeki imkânları ülkemize de kazandırmak konusunda çalışıyoruz. Sadece kanunun verdiği zorunluluklar yetmez, gönüllülük de gerekiyor. Bu işin başına halden anlayan ve engellilerin durumunu daha iyi bilen insanları getirerek engellilerin sorunları çözülebilir. Biz de belediyemizde buna önem veriyoruz. Eğitim, sosyal ve günlük hayatta da elimizden geldiği kadar destek olmaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Şu an bu salonda tabletlerini alan çocuklarımızın eminim ki yarın meslekleriyle ilgili kurdukları hayalleri gerçek olacak. Hepinize başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Program, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve  Beyazay Derneği Başkanı Milletvekili Lokman Ayva’nın öğrencilere tablet bilgisayarları dağıtmasıyla sona erdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.