BaŞakHaber

Başakşehir ilklerin ilçesi oldu

Başakşehir 5 yılda yaşadığı değişimle Türkiye’nin dönüşüm hikayesinin vitrinlerinden biri oldu.

Başakşehir ilklerin ilçesi oldu
62 views
27 Mart 2014 - 23:37

Başakşehir 5 yılda yaşadığı değişimle Türkiye’nin dönüşüm hikayesinin vitrinlerinden biri oldu. Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘Başakşehir’deki bu yenilik halkın desteğiyle yapıldı. Değişimin iki anahtar kelimesi var: Kararlılık ve insan odaklı hizmet.’

Başakşehir’de yeni dönem adaylığı için hazırladığı projeleri açıklayan Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 5 yıllık hizmet döneminde söz verdiğinden daha fazla hizmeti yerine getirmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Başkan Uysal, ‘Başakşehir’i ‘ilkler’in ve ‘enler’in şehri yapan yeni tesisler, dev projelere imza atmış olmanın mutluğunu yaşıyoruz. Yeni proje ve tesislerimizin yanında yıllar içerisinde kangrene dönüşmüş olan altyapı, imar-iskan ve tapu sorunlarını hızla çözdük’ dedi. Başakşehir Belediyesi’nin ikinci 5 yıl için kamuoyu ile paylaştığı projeler arasında; her mahalleye modern pazaryerleri, Sular Vadisi’ni diğer bölgelere uygulama düşüncesi yer alıyor.

YENİ NİKÂH SALONU

Sular Vadisi’nde inşası devam eden 250 kişilik nikâh salonu tamamlandığında ilçede önemli bir ihtiyacı karşılayacak. Nikâh salonu, Sular Vadisi’nde mevcut olan kubbeli binanın restorasyonu ve ilave yapılarla inşa edilecek.

VATANDAŞLAR YIKIM YALANINA İNANMASIN

Şahintepe, Güvercintepe ve Altınşehir bölgelerinin yıkılacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Konuyla ilgili detaylı bilgi veren Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, ‘2009 yılında seçimden önce bu bölgeleri yıkacağımızı iddia ediyorlardı. Biz ‘yıkmayacağız’ dedik. Şimdi yine kara bir propaganda ile birileri bu bölgeleri yıkacağımızı iddia ediyorlar. Yine söylüyorum. Yıkmadık, yıkmayacağız ve kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Kanal İstanbul açıklanınca; haklılığımızı görecekler. Şahintepe, Altınşehir ve Güvercintepe’de oturan kardeşlerim yerlerini satmasın. Onların yerleri kıymetlenecek. Kimse vatandaşımızı zorlayarak yerlerinden atamaz; bunları bilsinler. Şimdi birileri siyasi çıkar uğruna ‘buralardan Kanal İstanbul geçecek, sizin elinize üç beş kuruş verilecek, evlerinizden, ocaklarınızdan olacaksınız’ diyor. Sakın bu yalanlara inanmayın. Bizim temel hedefimiz birlikte dönüşüm. 150 bin insanımızı buradan alıp başka bir şehir mi kuracağız? Muhalefet bizim hizmetlerimiz karşısında, ‘biz daha iyi hizmet yapacağız’ diyemeyince bu tarz yalanlara başvuruyor.’ şeklinde konuştu.

TAPU HASRETİ SONA ERDİ

Şahintepe Mahallesi ve Onurkent’te imar-iskan sorunları nedeniyle mülkiyetlerin alım-satımı gerçekleştirilemiyordu. Onurkentlilerin uzun süredir beklediği şerhlerin kaldırılması, meclis kararıyla çözüme kavuşturuldu. 20 yıldır mağduriyet yaşayan Onurkent’te, tapu sorununun çözülmesi için öncelikle yer ve hissedar tespitleri yapıldı. Tapu sorunu 2 yıl içinde çözüme kavuşturuldu. Onurkent’te 142 blok 5 bin 216 dairenin şerhi kaldırılmış oldu. Tapularına kavuşan Onurkent sakinleri, rahat bir nefes aldı.

BOĞAZKÖY’DE HAYALLER GERÇEK OLDU

Şahintepe, Onurkent ve Boğazköy’de de 20 yıllık imar-iskân sorunları çözüme kavuştu. Tapular teslime hazır hale geldi. Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen şenlikte 538 hak sahibine iskan ve tapuları verildi. 2009 yılından bu yana yapılan çalışmalarla toplamda 67 kooperatif adına 2 bin 274 adet bağımsız bölüme iskan ve tapuları dağıtılmış oldu. Geri kalan tapu sorunun ise 2014 yılı içerisinde çözülmesi hedefleniyor.

YENİ KÜLTÜR MERKEZLERİ YOLDA

Kayaşehir ve Başakşehir’e yapılacak kültür merkezleri ile vatandaşlar dünya çapında kültürel etkinlikleri kendi mahallesinde izleme olanağı bulacak. Başakşehir’i kültür vadisi konumuna yükseltecek olan yeni kültür merkezlerinin ilki Kayaşehir’de diğeri ise Başakşehir bölgesinde yer alacak. İlçede kültür-sanat hayatını ciddi oranda hareketlendirecek olan kültür merkezlerinin bünyesinde; anfi tiyatrolar, konferans salonları, gençlik merkezleri, fuaye alanları ve ilçe çocuklarına ücretsiz eğitim veren bilgievleri bulunacak.

KAYAŞEHİR BOĞAZ MANZARALI OLACAK

Kayaşehir’de dere ıslah çalışmaları başladı. Çalışmalar tamamlandığında burası Sular Vadisi’nden de daha güzel olacak. Bu bölgeye kültür merkezi, bilgievi, kapalı pazar yeri yapılacak. Yine Avrupa’nın en büyük şehir hastanesi Başakşehir’e yapılıyor. Türkiye’nin en büyük spor hastanesi de bu kompleks içersinde bulunacak. Kanal İstanbul öngörüldüğü gibi Altınşehir bölgesinden de geçerse, Kayaşehir boğaz manzaralı bir yer olacak.

3 MAHALLE YENİLENDİ

Şahintepe, Güvercintepe, Altınşehir’de asfaltlama oranı yüzde 10’dan yüzde 90’a ulaştı. İlçede 200 kilometrelik asfalt serimi gerçekleştirildi. 425 noktada 450 bin ton asfalt serildi. Senelerdir çamur deryası olan üç bölge modern bir görünüme kavuştu. Altınşehir ile birlikte Güvercintepe ve Şahintepe mahalleleri 370’e yakın sokak asfaltlandı. Kalan sokaklarda da asfaltlama çalışmaları devam ediyor. Yine bu üç mahallede 144 kilometreye yakın kanalizasyon ve yağmur kanalı inşaa edildi.

GÖLET, 5 KAT BÜYÜYOR

Habitat Ödüllü bölge Bahçeşehir’de, yeşil alan miktarının artması için önemli bir adım olan gölet projesinin ilk ayağı, Eşkinoz Deresi ıslah çalışması. Dere ıslahının tamamlanmasının akabinde gölet projesi başlayacak. İstanbul’un en büyük Suni Gölet’i olan ve 26 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Bahçeşehir Göleti, Boğazköy’le birleşiyor. Özellikle hafta sonları uğrak yerlerden olan 350 dönümlük Bahçeşehir Göleti, Eşkinoz Deresi boyunca rekreasyon çalışmalarıyla 5 kat büyüyecek.

VADİLER ŞEHRİ

Başakşehir’de vatandaşların doğayla kucaklaştığı rekreasyon alanlarının ilki olan Sular Vadisi’ne kardeş vadiler geliyor. Kayaşehir, Güvercintepe, 2. Etap’da da yeni vadiler yapılacak. Eşkinoz deresinde başlayan ıslah çalışmaları Hasanoğlu ve Menekşe derelerinde de tüm hızıyla sürüyor. Hasanoğlu dere ıslahı ve Menekşe dere ıslahları tamamlandığında Ziya Gökalp Mahallesi, 2. Etap, Onurkent bölgesinde vadi projeleri başlayacak. Proje bölgeyi vatandaşların buluşma yeri yapacak nitelikte.

HER MAHALLEYE KAPALI PAZAR YERİ

Başakşehir’in örnek projelerinden olan semt pazarlarının tek çatı altında ve kapalı bir ortama taşıma işlemi genişletilerek devam ediyor. Pazar yerleri Başakşehir’in her mahallesine yapılıyor. AVM konforunu semt pazarlarına taşıyan Başakpazar’dan sonra, Şamlar Kapalı Pazar alanı ve Kayaşehir’de proje aşaması tamamlanan kapalı pazar ile bu konfora tüm mahalleler kavuşacak. İlçede trafiği olumsuz etkileyen Pazartürk de Boğazköy’e taşınıyor. Böylece bölgedeki trafik rahatlayacak.

Kaynak: (yenişafak)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.