BaŞakHaber

Devletin itibarı hepimizin itibarıdır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Devletin itibarı hepimizin itibarıdır
69 views
28 Mart 2014 - 0:34

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, güvenlik toplantısıyla ilgili tahrif edilmiş bir ses kaydı yayınlandığını, bunun “bir siber saldırı” olduğunu belirterek, “Sayın Başbakanımız başta olmak üzere birçoğumuzun, bakanların, son derece kritik devlet görevi yürüten yetkililerinin telefonlarının ve ortam dinlemesinin yapılması, açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanıdır” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, seçim kampanyası nedeniyle bulunduğu Kütahya’da, güvenlik toplantısının illegal dinlenmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin en üst düzey güvenlik ve kriz masasıyla ilgili tahrif edilmiş bir ses kaydı yayınlandığını ve bu durumun ülke güvenliği açısından son derece vahim bir gelişme olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Bu ses kaydının muhteviyatıyla ilgili herhangi bir yoruma ihtiyaç duymuyoruz, tahrif edilmiş yönleri var. Ama esas itibarıyla bu ses kaydına mevzu teşkil eden bu toplantıyla ilgili böyle bir müdahalede bulunulmuş olması, açık bir siber saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti devletine ve aziz milletimize yönelik bir saldırı gerçekleştirilmiştir” diye konuştu.

Bu saldırının ön işaretleri bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin güvenlik yapılanması içinde aldığı kararlar muhaceresinde, Suriye’ye giden yardım tırlarına dönük operasyon, daha sonra Sayın Başbakanımız başta olmak üzere bir çoğumuzun, bakanların son derece kritik devlet görevi yürüten yetkililerinin telefonlarının ve ortam dinlemesinin yapılması, açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti devletine ve milletine savaş ilanıdır. Bunu bu şekliyle ortaya koymak bir zarurettir, çünkü söz konusu olan eğer ülkenin istikbaliyse, aziz milletimizin bekasıysa bu konuda tedbir almak hükümetimizin, devletimizin bütün birimlerinin görevidir.”

“Türkiye Cumhuriyeti devleti gerekli cevabı verir”

Davutoğlu, bir ülkenin sınırlarının ihlal edilmesi nasıl bir ülke için güvenlik tehdidiyse ve tedbir alınmasını gerektirirse, aynı durumun, Milli Güvenlik Kurulundan aldığı yetkilerle ve başbakandan aldığı talimatlarla kurulan ve içinde devlet güvenlik birimlerinin en üst yetkilileri bulunan bir kriz masası için de geçerli olduğuna işaret etti.

Bakan Davutoğlu, kendi başkanlığında, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Yaşar Güler’in katılımıyla yapılan toplantı sonrasında Süleyman Şah Türbesi’ne dönük askeri tedbirlerin, güvenlik tedbirlerinin ele alındığını bildirdi.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin hedefinin açık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bu saldırıyı gerçekleştirenler, Türkiye Cumhuriyeti devletini zaaf içinde gösterme çabası içindedirler. Bu saldırıyı gerçekleştirenler açık bir şekilde bir vatan toprağı olan Süleyman Şah Türbesi’nin korunmasına dönük çalışmalarımıza sekte vurmak istemektedirler veyahut da oradaki askerlerimizin güvenliğiyle ilgili ciddi bir tehdit oluşturmuş bulunmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlü bir devlettir, geleneği vardır, kurumları vardır ve kendisine dönük her tür saldırıyı ister hava sahası ihlali şeklinde olsun isterse bu şekilde devletin güvenlik birimlerinin toplantılarına öyle veya böyle teknolojik araçları istismar ederek, ortam dinlemesi şeklinde nüfuz etmek şeklinde olsun buna gerekli cevabı verir.”

“Bu ülkenin ve devletin itibarı hepimizin itibarıdır”

Kimsenin Türkiye Cumhuriyeti devletinin geleceğiyle, istikbaliyle, istiklaliyle ve milletin huzuruyla oynama cüretine yönelmemesi gerektiğini ifade eden Davutoğlu, kamuoyunun olayı sükunetle ve bilinçle değerlendirmesini beklediklerini de belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Hiç kimse tereddüt içinde olmasın ki bu saldırıyı gerçekleştirenler en açık ve net tavrı göreceklerdir. Bu tür çabalar akamete uğrayacaktır. Devletimizin ve milletimizin bekası anlamında bütün kurumlarımız gerekli her türlü tedbiri alacaktır” diye konuştu.

En şiddetli şekilde cezalandırılacaklar

Hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün vatandaşlara seslenen Davutoğlu, “Bu ülkenin ve devletin itibarı hepimizin itibarıdır. Bu ülkenin güvenliği hepimizin güvenliğidir. Bu tür gayrikanuni bir şekilde ve açık bir casusluk faaliyetini andıracak tarzda yapılan çalışmalar, devletimizin güvenliğine dönük bir saldırı mahiyetindedir ve gerekli görülen her türlü tedbir alınmak suretiyle bu saldırıyı yapanlar en şiddetli şekilde cezalandırılacaklar ve faaliyetleri akamete uğratılacaktır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.