BaŞakHaber

Sefa Saygılı ile Beslenme Psikolojisi

Beslenme biçimlerinin insan psikolojisi üzerindeki etkileri Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde konuşuldu.

Sefa Saygılı ile Beslenme Psikolojisi
60 views
10 Nisan 2014 - 21:17

Beslenme biçimlerinin insan psikolojisi üzerindeki etkileri Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde konuşuldu. Akademik çalışmalarının yanında kamu sağlığına yönelik kitaplar ve yayıncılık faaliyetleriyle bilinen Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Sefa Saygılı’nın katılımıyla gerçekleşen söyleşide, Beslenme Psikolojisi, yiyeceklerin glisemik endeksi, doğru ve yanlış beslenme alışkanlıkları üzerine önemli bilgiler paylaşıldı.

Beslenmenin önemi günümüzde giderek artmaktadır diyen Saygılı; ”Çünkü günümüzde beslenme şekli, gıdaların üretimi, işlenmiş ve suni gıdalara verilen ağırlık bunu doğrulamakta. Türkiye’de ve dünyada obezite de buna bağlı olarak hızla artmaktadır. Socrates’in bilge bir sözü vardır; “Çok az yediğim için beni kınıyorsun ama ben yalnızca yaşamak için yerken sen yalnızca yemek için yaşıyorsun. Bugün geldiğimiz nokta maalesef budur” dedi.

Günümüzün sorunu yeme bozukluğu

Globalleşen dünyada herkesin birbirine benzeme isteğinden doğan sıkıntılara da değinen Prof. Dr. Sefa Saygılı; “Sağlıklı olmak için zayıflamanın önemini vurgulayan yayınlar, ince olmanın güzellikle birebir ilişkilendirilmesi, bitmeyen diyet reklamları günümüzde yeme bozukluğu çeken insanları maalesef arttırmış durumda. İnsanlar irade dışı yeme alışkanlıklarının dışına çıktıklarında suçluluk duygusu hissederek kendini kötü hissetmeye başlıyor bu da Anoreksiya Nevroza gibi hastalıkları tetikliyor” uyarısında bulundu.

Beslenme bizlerin yaşama enerjisidir

Eskiden insanlar beslenmek için vakit ayırırlardı, verilen nimetlerin tadı çıkartılarak beslenirdi diyen Saygılı; Şimdilerde ise facefood giderek yaygınlaşarak yeme içme alışkanlıklarımızı tamamen değiştiriyor. Bu gıdalar bir takım doğal olmayan işlemlerden geçen ürünler olduğu için doğru beslenme sürecini engelliyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitamin, mineral, karbonhidrat alınmazken, kan şekeri paralel olarak hızla yükseliyor ve tekrar açlık hissi nüksediyor dedi.

Prof. Dr. Saygılı; ‘Hastalıklardan korunmak, sağlıklı beslenerek mutlu yaşamak istiyorsak doğru beslenme kurallarına uymalıyız. Bir besini alırken onun soframıza nasıl konduğunu, hangi aşamalardan geçerek bize ulaştığını düşünüp yersek kendimize daha faydalı oluruz’ tavsiyesinde bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.