BaŞakHaber

Doğru İletişim Ailede Başlar

Türkiye’nin ilk Kişisel Gelişim ve NLP uzmanlarından Oğuz Saygın Başakşehir’de “Mutlu Aile Başarılı Çocuk” adlı bir seminer verdi.

Doğru İletişim Ailede Başlar
77 views
25 Nisan 2014 - 22:07

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve çoğunlukla Başakşehirli hanımların katıldığı söyleşide çocuk yetiştirmede aile içi iletişimin önemini anlattı.

Çocuk yetiştirmede iletişimin öneminden ve iletişim metotlarından bahseden Saygın: “İletişim kuran insan üç enstrüman çalar. Bu enstrümanlar, kelimeler, ses tonu ve beden dilidir. Kelimelerin rolü yüzde 10, ses tonu yüzde 30, beden dilinin ise yüzde 60’dır. Bu yüzden karşımızdakiyle iletişim kurarken beden dilimize dikkat etmeliyiz. Yargılayıcı ve ilgisiz iletişim yerine empatik iletişim kurmalıyız. Çocuğumuz da eşimiz arkadaşımız da olsa karşımızdakini anlamadan iletişim kurma çabamız boşa gider” dedi.

İletişimde kullanılan metotları anlatırken seyircileri de zaman zaman sahneye davet ederek, enteraktif bir anlatım gerçekleştiren Saygın, üç sandalye ve sandviç metodundan bahsetti, “Hangi kişilik türünde olurlarsa olsun insanlar hata yaptıklarında onları eleştirme eğilimi hepimizde vardır. Ancak önemli olan, eleştiriden ziyade bu eleştiriyi nasıl yaptığımızdır.”  diyen Saygın: “Eleştiriden maksat, kişiyi incitmeden yaptığı hatalı davranışı ona anlatmak ve bir daha yapmamasını sağlamak olmalıdır. Sandviç Metodu dediğimiz yöntemde sandviçin bir üst kısmı, bir katık bölümü, bir de alt kısmı vardır. Bu metot, eleştiriye uyarlanırken önce eleştireceğimiz kişiyle uyum sağlanır, sonra kişinin neleri iyi yaptığından ya da o kişiye karşı hissettiğimiz güzel duygulardan başlarız.  Üç sandalye metodunda ise kişi bir odada üç sandalye olduğunu farz ediyor. Birinci sandalyede kendi oturuyor ve olaya kendi açısından bakmaya başlıyor. İkinci sandalyede ise tarafsız birinin oturduğunu farz ederek bir de onun açısından bakmaya çalışıyor. Üçüncü sandalyede karşı tarafın oturduğunu farz ederek olaya bir de onun açısından bakmaya çalışıyor. Böylece empati yaparak olaylara farklı bir gözle bakmayı öğrenmiş oluyoruz.” şeklinde konuştu.

Anlatımını çeşitli videolar eşliğinde güçlendiren Saygın, söyleşi sonunda kitaplarını imzaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.