BaŞakHaber

Başakşehir’de kent zararlılarına geçit yok

Başakşehir Belediyesi havaların ısınmasıyla birlikte artış gösteren kent zararlılarına karşı mücadelesine hız verdi.

Başakşehir’de kent zararlılarına geçit yok
31 views
29 Nisan 2014 - 20:47

Başakşehir Belediyesi havaların ısınmasıyla birlikte artış gösteren kent zararlılarına karşı mücadelesine hız verdi. Kent zararlılarının üremesine müsait çokça açık ve geniş alana sahip olan Başakşehir de belediye ekipleri larvalar oluşmadan kaynağında yok ediyor.

Başakşehir Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen mücadelede vatandaşların sorunsuz bir yaz geçirebilmesi için açık alan, park, bahçe, gezinti alanlarında çalışmalar yapılıyor. Saha ekipleri belirlenen bölgelerin topografik özelliklerini inceliyor. Sıcaklık, rüzgâr gibi iklimsel yapıyı analiz ediyor. Akabinde de kent zararlıları olarak adlandırılan vektörlerin popülasyon yoğunluğunu ve dağılımı tespit ediliyor.  Vektörlerin yaşam alanlarının (üreme, beslenme, dinlenme) tespit edilmesinin ardından en uygun yöntem ve ilaçlarla müdahale yapılıyor.

Mücadelede başarıyı yakalamak ve bunun kalıcı olabilmesini sağlamak amacıyla çalışmaya başlamadan önce ekipler tarafından üreme alanlarından larva kepçesi ile toplanan larva örnekleri ve mücadele sırasında ise Işık Tuzakları ile toplanan erişkin örnekleri alınarak bölgelere göre türlerin dağılımı ve popülasyon yoğunluğu rapor halinde hazırlanır.

Sivrisinek larva mücadelesi kapsamında Nisan- Eylül ayları arasında açık alanda bulunan 4.773 Habitat üreme alanı 14 günde bir ekiplerce ilaçlanıyor.

Çalışmalara elektronik destek

İlçe sınırlarında kent zararlılarına karşı yürütülen çalışmalar Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı adı verilen biri web tabanlı diğeri tablet PC tabanlı olmak üzere iki ayrı uygulamayla destekleniyor.

Sistemle, bölgedeki sıcaklık, nem, vektörlerin yaşam dönemleri, uygulama bilgileri veri tabanına anında iletilebiliyor. Yine web uygulaması üzerinden ekiplere iletilen talep, şikayet ve görevlerin değerlendirilmesi ve uygulamasına dair veriler (uygulanan ilaç türü, yapılan çalışmaya ait fotoğraf ve video vb.) Tablet PC uygulaması ile sisteme giriliyor.

Kanallar, rögarlar ilaçlanıyor

Yıl boyunca belirli periyotlarla devam eden çalışmalar insan ve çevre sağlığını tehdit eden, mazgallarda, lağımlarda vb. alanlarda üreyen ve gelişen zararlılara karşı da veriliyor.

 “Kanal Sisleme” ismi verilen çalışmada iki aylık periyotlarla sürdürülüyor. Başakşehir ilçe sınırları içinde coğrafi bilgi sistemi (CBS) desteğiyle yürütülen çalışmalarda; Ekim- Mart ayları arasında ilçe’de 93 adreste bulunan kapalı alanlar 21 günlük periyotlarla sivrisinek uçkun ve larva mücadelesi yapıldı. Ayrıca ilçe genelinin alt yapı, kanalizasyon şebekesi sivrisinek larva ve uçkun mücadelesi kapsamında 21 günlük periyotlarla ilaçlanıyor. Cadde ve sokaklarda özellikle rögarlarda kemirgen ve haşerelere karşı ilaçlama çalışması sürdürülüyor. Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, Başakşehir genelindeki tüm rögar ve mazgallara belirli aralıklarla fare ilaçlamaları yaparak oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçiyor.  Saha ekipleri konuyla ilgili vatandaşlardan gelen 150 talebin tümüne cevap verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.