BaŞakHaber

Gazeteci gözüyle İslam Dünyası

Başakşehir Belediyesi tarafından her ay düzenlenen “İslam Dünyası Konuşmaları”nın bu ayki konuğu Sancaktar Dergisi Ortadoğu Temsilcisi…

Gazeteci gözüyle İslam Dünyası
266 views
29 Nisan 2014 - 20:07

Başakşehir Belediyesi tarafından her ay düzenlenen “İslam Dünyası Konuşmaları”nın bu ayki konuğu Sancaktar Dergisi Ortadoğu Temsilcisi Gazeteci-Yazar Adem Özköse oldu. Özköse gazeteci kimliği ile sıcak gelişmelerin yaşandığı İslam Coğrafyası’nı; Sosyal, siyasi ve düşünsel boyutuyla değerlendirdi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşi Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir’in Moderatörlüğünde gerçekleşti. Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in ev sahipliğini yaptığı geceye ilçe sakinleri de yoğun ilgi gösterdi.

‘Misak-ı Milli sınırlarımız dışında manevi sınırlarımızda var’

6 oturum halinde her ay düzenlenen ‘İslam Dünyası Konuşmaları’nın 5. Söyleşisinde, Adem Özköse, İslam Dünyası’nın Umudunun Türkiye olduğunu vurguladı. Özköse: “Misak-ı Milli sınırlarımız dışında manevi sınırlarımızda var, bunu unutmamalıyız. Nasıl senelerce İslam Coğrafyası’nda Erbakan hocaya Ümmeti toplayacak halife gözüyle bakıldıysa bugünde Başbakanımız R. Tayyip Erdoğan’a aynı umutla bakılıyor. Tüm Müslümanların gözünün üzerimizde olması bizlere sorumluluklar yüklemektedir.” dedi.

Dünya üzerinde 1 milyon 600 bin Müslüman’ın bulunduğunu belirten Cihangir İşbilir ise, kimi kaynakların özellikle bu sayıyı çoğaltarak söylediğini belirtti, “Müslümanlar dünyayı ele geçirecek, tüm Avrupa Müslüman olacak korkusu yaymaya çalışıyorlar. İslam dünyasının güçlü yanı, nüfusunun %54’ünün 24 yaşın altında olmasıdır.  Türkiye, İslam dünyasının umudunu haklı çıkaracaksa işte bu 24 yaş altı gençlerini sosyal, siyasi, ekonomik ve eğitim yönünden çok iyi yetiştirmelidir. Bu anlamda milli eğitim politikaları üretmeliyiz ki, yeni Erbakanlar yetişebilsin.” dedi.

‘Anadolu, varoluş çilesi çekmektedir’

Söyleşide, Adem Özköse tüm savaşların neden İslam Coğrafyası’nda yaşandığını anlattı, “Bugün İslam dünyası üzerine büyük bir saldırı var. Bu saldırı tıpkı Haçlı saldırıları gibi, tıpkı Moğol saldırıları gibidir. Bu saldırılar Müslümanların ırklarıyla övünmeleriyle ateşlenmiştir. Halbuki İslamiyet ırkla övünmeyi yasaklanmıştır. Ama su akar yatağını bulur. Bu ümmed her türlü zulme karşı direnişini her zaman sürdürmüştür, sürdürmeye devam edecektir. Bugün Anadolu varoluş çilesi çekmektedir ve bu varoluş bir gün tamamlanacaktır.”

Suriye’deki gelişmeleri de değerlendiren Özköse, 100 yıldır Ümmed-i Muhammed susmuştu, şimdi ise özgürlük ve adalet için savaşıyor. Suriye’deki direniş giderek artıyor. Rejimin bombaları bu direnişi bozamaz. Türkiye’deki Müslümanlar olarak Suriye’deki kardeşlerimize destek olmalıyız. Bizler Müslüman asaletimizi kaybettik. Müslümanların paylaştığı kendinindir, şimdi ise Müslüman biriktirdiğini kendisinin zannediyor. Orada kardeşlerimiz açlıktan ölürken, biz burada tok isek insanlığımızdan, Müslümanlığımızdan şüphe etmeliyiz.” dedi.

Söyleşi sonunda, Özköse’ye gecenin hatırası olarak Başakşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir tarafından çiçek takdim edildi. Yazar Özköse, fuaye alanında katılımcılara kitaplarını da imzaladı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.