BaŞakHaber

Heyecan Başlıyor

Heyecan Başlıyor
Selda TANAR( seldatanar@gmail.com )
649 views
21 Mayıs 2014 - 20:26

Evet yaza merhaba demek için geri sayım ve heyecan başladı. Bu yüzden bahçemizin bize her zamankinden daha çok ihtiyacı var.

İşte size bir kaç öneri; bahçenizde kışın diktiğiniz lale, sümbül, nergis gibi soğanlarınız varsa seneye de dikebilmeniz için, yeşil bölümleri sararınca topraktan çıkarın ve serin ve kuru bir yerde muhafaza edin.  Söküm yaptığınız yerleri çapalayıp, havalandırdıktan sonra gerekli ise toprak ilavesi yapın, fidanlık ve bahçe marketlerden alacağınız mevsimlikleri (Ateş Çiçeği, Cam Güzeli, Begonya vb) buralara dikin, bunlar yaz boyunca sizlere hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Ayrıca bahçenize çim ekimi yapmanız gerekiyorsa bunun için en uygun zaman Nisan, Mayıs ve Eylül aylarıdır. Bu ayların dışında rulo çim (hazır çim) yapmanızı tavsiye ederim. Eğer ekim yapmaya karar verdiyseniz çim ekilecek alanı en az 20 cm belleyip bir tırmıkla toprağı düzelttikten sonra yabancı maddeleri temizleyin. Bir rulo ile toprağı sıkıştırdıktan sonra çim tohumlarınızı m2′ ye 30 – 40 gr gelecek şekilde serpin ve üzerini 1 – 2 cm toprakla kapatın ve tekrar rulo ile sıkıştırın ve düzenli olarak sulamayı ihmal etmeyin. 15-20 gün içinde çimleriniz yeşermeye başlayacaktır.

Eğer bahçenize renk ve estetik katacak kalıcı bir şeyler dikmek istiyorsanız, salkım şeklindeki çiçekleri ve mükemmel kokusuyla leylak bunların başında gelir hem sizi hem kelebekleri etkiler. Her tür toprakta rahatlıkla yetişir. Eğer su bahçeleriniz varsa da bunların vazgeçilmez bitkisi de Nilüferlerdir. Çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir. Yine bir çok renge sahip sardunya ve açelyaları da unutmamak gerekir.

Bu arada şunu da unutmayın bahçenizde veya balkonunuzda açan bir tek çiçek bile sizi mutlu etmeye ve enerjinizi artırmaya yetecektir.

Selda TANAR
Peyzaj Mimarı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.