BaŞakHaber

Aygüller’den Bir Başakşehir Klasiği Aşure Programı

Aygüller Restorant’ın geleneksel 16.Aşure gününe katılım çok yoğundu.

Aygüller’den Bir Başakşehir Klasiği Aşure Programı
164 views
20 Eylül 2019 - 4:33

16 YILLIK AŞÛRE ŞENLİĞİ…

Aygüller’den Muhteşem Aşure Programı Aygüller Restoran sahibi Nusret Aygüller’in dile kolay onaltı yıldır yaptığı aşure programı bu sene muhteşem geçti. Başakşehir 4.Etap’ta bulunan ve ilçenin bir çok sosyal aktivetesinin yapıldığı bir restoran olan Aygüller 16.sını yaptığı “Geleneksel Aşure Günü”ne 700 üzerinde ilçe sakini vatandaş ve ilçemizin önde gelen insanları katıldı.

İki katlı olan Aygüller restaurantta üst katta erkeklere alt kat ise bayanlara tahsis edilmişti. Aygüller Restauran Genel müdürü Murat Aygüller ile görüştüğümüzde “her yıl gerçekleştirdiğimiz Geleneksel aşure günü programında protokol yer ayırma yok herkes istediği yere oturabilir” dedi.

Aygüllerin emanetçisi Sivaslı Nusret Aygüller ve oğulu Murat Aygüller katılımcıları kapıda karşıladı.

Kardeşliğimizi Pekiştirmek

Program kısa bir sunum ile başladı Aşure gününü anlamı, Kardeşliğimizi pekiştirmek olduğu, Safımız net olduğu ve bizlerin kardeş olduğu anlatıldı.

Sunumdan sonra Fatih Camii Baş İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu’ndan müthiş Kuran-ı Kerim Tilaveti dinledik.

Ardından İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’ndan aşure ile ilgili kısa bir sohbet dinledik. Ömer döngeloğlu aşure gününün önemini, kardeşliğin önemini anlattı. İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, “Aygüllerin emanetçisi Sivaslı Nusret Aygüller’in bizleri buraya hiç bir menfaat için değil, işe almak için değil, siyasi menfaat için değil sadece Allah rızası için kardeşlik için topladığını” söyledi.

Allah (CC) Barıştırın diyor, küsleri, dargınları barıştırın. Siyasi nedenlerden dolayı küs olmayın..

İlahiyatçı yazar Döngeloğlu, “Aşure bir kazanda çeşit çeşit malzemelerin olduğu ve bu çeşitliğin bir olmasından dolayı lezzet ortaya çıkmaktadır. İşte bizde toplumda uzunu kısası, şişmanı zayıfı, Türkü, Kürtü, Çerkezi, Lazı hep birlikte bir olursak lezzet olur. Hiçbir şekilde ayrışmamalıyız bir olmalıyız. Siyasi ve başka sebeplerden dolayı kırgınlık olmamalı.” dedi.

Ardından yemek servisi yapıldı bu arada mekan sahibi Nusret Aygüller kısa bir teşekkür konuşması yaptı Nusret Aygüller on altı yıldır düzenli olarak yaptıkları aşure etkinliklerinin bu seneki programına katılan tüm katılımcılara kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Konuşmalarında Kardeşliğimizi pekiştirmeyi, safımız net, biz kardeşiz diyerek kardeşliği ve birliği vurguladı. Bu programın düzenlenmesinde Başakşehir ilçe müftüsü Necdet ARMAN beye desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Katılımın yoğun olması ve ilçe protokolünün üst düzeyde ilgi gösterdiği Aygüller ‘in aşuresi mekan sahibi Nusret Aygüller’i keyiflendirdi.

Camilerde kardeşlik ve birliktelik olur. Fakat camilere giden az!!!

Başakşehir ilçe Müftüsü Necdet ARMAN yaptığı konuşmada aşure gününü, kardeşliği ve birlekteliği dile getirdi. Sayın Arman “Camilerde kardeşlik ve birliktelik olur. Fakat camilere giden az” dedi.

Sayın Müftümüz Necdet ARMAN bu sözü çok anlamlıdır, camilere giden toplum daha fazla kaynaşır.

Programın sunucusu nar taneleri ile aşure kazanı üzerine çizilen aygüller yazısı süslü aşurenin dağıtımı için, Başakşehir ilçe Müftüsü Necdet ARMAN, Başakşehir Mahallesi Muhtarı Fatih Mehmet Yıldırım, Başak Mahallesi Muhtarı Ömer Özkan, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Fatih Camii Baş İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu ve Nusret Aygüller’ in sahneye davet edilmesi ile başlayan aşure dağıtımı renkli görüntülerin oluşmasına sahne oldu.

Geleneksel aşure programına; Başakşehir ilçe Müftüsü Necdet ARMAN, Başakşehir Mahallesi Muhtarı Fatih Mehmet Yıldırım, Başak Mahallesi Muhtarı Ömer Özkan, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Fatih Camii Baş İmam Hatibi Bünyamin Topçuoğlu başta olmak üzere çok sayıda tanınmış işadamı ve STK ve dernek yöneticileri, bürokrat ile birlikte yediden yetmişe çok sayıda Başakşehir halkı “Geleneksel 16.Aygüller Aşuresine” katıldı.

Çıkışta tüm katılımcılara poşette aşureler ikram edildi. Yine aynı ince davranış ile Nusret bey ve oğulu Murat bey katılımcıları kapıda tek tek selamlaşarak uğurladılar.

Mahallemizin kuruluşundan beri güzel hizmetler sunan AYGÜLLER Restaurant’ın geleneksel Aşure gününe bizde ilk kez iştirak ettik. Başta Nusret Aygün bey ve oğullarına çok teşekkür ederiz, Allah kabul etsin…

(BHA) – Başak Haber Ajansı

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.