BaŞakHaber

Başakşehir’de Atık Nakit Kazandırmaya Devam Ediyor

Başakşehir’de, geri dönüşüm projesi “Atık Nakit” ile hem siteler hem de çevre kazanıyor. Uygulama kapsamında bugüne kadar en fazla atığı toplayan iki siteye hediyelerini veren Başkan Kartoğlu, geri dönüşüm ile Başakşehir’de günlük çöp miktarının azaldığını söyledi.

Başakşehir’de Atık Nakit Kazandırmaya Devam Ediyor
166 views
06 Kasım 2019 - 23:04

Başakşehir Belediyesi’nin atıkları para puana dönüştüren uygulaması Atık Nakit projesine ilgi çığ gibi büyüyor. Atıkları geri dönüşüme kazandıran siteler hediyelerine kavuşmaya devam ediyor. 

Atıklar piknik masasına dönüştü 

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Atık Nakit projesine dâhil olan ve bugüne kadar geri dönüşüme en fazla atık kazandıran iki site, hediyelerini Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’nun elinden aldı. Kayaşehir 5. Bölge site yönetimine 4 adet piknik masası, 14. Bölge’ye ise toplam 2 bin 100 TL değerinde market hediye çeki verildi.

Geri dönüşüm hassasiyeti artıyor 

Hediye teslim töreninde konuşan Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, modern kentleşme ile büyüyen Başakşehir’in geri dönüşüm çalışmaları konusunda öncü olmaya devam ettiğini belirterek, “Atık Nakit ile hem siteler için hem de burada çalışan görevli arkadaşlar için ödüllendirmeler yapılacak. Bu bize, geri dönüşüm hassasiyetini ve özellikle sitelerde yaşayan arkadaşların böyle meseleler ile biraz daha farkındalığı oluşturup daha fazla uğraşmasını sağlayacak” dedi.

Başakşehir’de kişi başı çöp miktarı azalıyor

Başakşehir Belediyesi olarak geçen ay atık yönetimi alanında Sürdürülebilir İş Ödülü ödül aldıklarının altını çizen Başka Kartoğlu, şunları söyledi: “Artık sitelerimizden ciddi sayıda geri dönüşüm ürünleri çıkmaya başladı. İstanbul ortalamasında 1.23 kilogram olan kişi başı çöp üretimi, artık Başakşehir’de 0, 77 kilograma kadar düşmüş oldu. Hedefimiz inşallah 0,50’li rakamların altına kadar inebilmek.” 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.